Terolar’daki Aleviler: AFAD kampı bizi göçertmek amacıyla yapılıyor

KP’nin Maraş’taki Alevi topluluğunun yaşam alanları içerisine AFAD eliyle kamp kurarak, buraya yerleştireceği cihatçı-selefi gruplar üzerinden göçertmeye çalıştığı Aleviler, istemedikleri kampa karşı direnişlerini sürdürüyor. Terolar bölge sakinleri ANF’ye konuşarak, kamp ile ne yapılmak istendiğini dile getirdi.

AKP rejimi ve Türk devletinin Maraş’ı Alevisizleştirme politikası kapsamında önlerine koydukları program ile Alevi topluluğun yaşadığı Maraş’ın Terolar bölgesinde AFAD eliyle inşa ettiği kamp ile hem Alevileri göçertmeyi hedefliyor hem de mülteci adı altında Alevilerin yerine cihatçı-selefi çetecileri yerleştirmeyi amaçlıyor. AKP’nin bu politikasına karşı da tepkiler her geçen gün daha da büyüyor. Alevilere karşı Osmanlı ve cumhuriyet tarihince uygulanan planlı soykırımın bir parçası olarak hayata geçirilmeye çalışılan politikalara tepki gösteren Terolar bölgesindeki köylerde yaşayan Aleviler, ANF’ye konuştu.

‘KAMP ALEVİLERİ GÖÇERTME ÜZERİNE YAPILIYOR’

Terolar bölgesine yapılmaya çalışılan AFAD kampının altında devletin ve AKP rejiminin Alevilere karşı olan art niyetlerinin yattığını söyleyen Selman Elmalı,  kampın da Aleviler üzerinde hayata geçirilmeye çalışılan politikaların bir devamı olduğunu dile getirdi. Maraş Katliamı ile beraber Aleviler üzerinde bir konseptin geliştirildiğini belirten Elmalı, bu çerçevede kampın da Maraş’taki Alevilerin planlı ve programlı bir şekilde göçertilme çabası olduğunu dile getirdi. Aynı soykırım çabaları sonucu Maraş’taki Alevilerin büyük oranda göçertildiğini kaydeden Elmalı, “Bugün Pazarcık ilçesinde yaşayan Alevilerden çok daha fazlası göçertilmiş durumda. Pazarcık’ın göçertilen nüfusununn yüzde on kadarı Pazarcık’ta kaldı. Ancak göçertilen halkımız kendi köylerine ve topraklarına sahip çıkan bir toplum. Yine yatırımlarını kendi topraklarında yapar. Devlet de bunu gördüğü için göçertme ile başaramadıkları politikalara çerçevesinde ikinci bir hamle ile tamamen köklerimizi buradan koparmaya çalışıyor. Burada ucuz iş gücü ortamı oluşturmak ve demografik yapısını bozmak için şimdi de kamp projesini devreye koydu. Burada sadece günahsız mülteciler de yerleştirilmeyecek. Kendi ülkelerinde çeşitli etnik çatışmaların içerisine girerek katliamlara imza atan çeteleri de yerleştirecekler” diye konuştu.

‘ÇETELER İLE ALEVİLER KAÇIRTILMAYA ÇALIŞILIYOR’

AFAD kampına yerleştirilecek nüfus ve etnik kimliğe düşman kesimler ile Alevilerin bölgeden kaçırtılmak istendiğini vurgulayan Elmalı, “Devletin bu planlı ve programlı bir şekilde hayata geçirmeye çalıştığı bu soykırım uygulamasına karşı halkımız da harekete geçmeli. Biz burada AFAD kampı istemiyoruz. Türkiye’nin bir hukuk devleti olmadığını aşağı yukarı artık herkes biliyor. Halkın talep, görüş ve hassasiyetleri gözetilmeden buraya dönük projelerini hayata geçirmek istiyorlar. Halkın istemine, görüşüne ve halka saygıları olmuş olsaydı böyle bir girişimde bulunamazdı. Bu sadece Aşağı Terolar ovası ve meralarına yönelik bir şey değildir. Bütün Pazarcık’a karşı hayata geçirilmeye çalışılan bir art niyetli projedir. Buna karşı herkesin kendi tepkisini ortaya koyması lazım. Pazarcık’ın toplam nüfusu 27 bin değilken, onlar yapacaklar kampa 27 bin kişi yerleştirmekten bahsediyor. Yurt dışında olan bütün dernek ve kurumlarımızın da buna karşı biran önce harekete geçmesini bekliyoruz. Buradaki Alevi halkının da bize sahip çıkmasını bekliyoruz” diye ifade etti.

‘BİZİ HAPSETMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Aşağı Terolar köyü sakini Zeynep Yıldız da Aleviler olarak son süreçte Alevi demeden Suni demeden çevre köyler ile hep beraber huzur içinde yaşadıklarını belirterek, “Şimdi buraya bu kampı yapmak istemeleri ile biz huzursuz olduk. Biz çok tedirgin ve huzursuzuz. Biz ovamızı terk etmek istemiyoruz. Etmeyeceğiz de. Bunun için mücadelemize de devam edeceğiz. Ama bizi bize bırakmıyorlar. Üç yerde çadırımızı kurduk. Üç yerden de çadırımızı söktüler. Biz şimdi Cemevi’nin bahçesine taşıdık direnişimizi, ama burada da bize huzur vermiyorlar. Biz komple çevre köyler ile birlikte buraya getirmeye çalıştılar nüfus kadar bile değiliz. Biz ne yapacağız buraya kamp yapılarak bu kadar kişi buraya yerleştirirler ise. Biz ne yapacağız bu küçük ovada. Bizi hapsetmeye çalışıyorlar. Yaşam alanlarımızı daraltarak, göçertmeye çalışıyorlar. Biz Maraş Katliamı’nıda yaşadığımız hiç bu durumdan çok kaygılıyız. Bizi Maraş’ta katlettiler, kırdılar. Oradan gelip köylere yerleştik. Şimdi de bizi köylerden çıkarmak için çalışıyorlar. Nereye gideriz biz. Biz ovamızı terk etmeyeceğiz. Mücadelemize devam edeceğiz. Bu sefer Maraş olayı gibi olmayacak. Buna izin vermeyeceğiz. Bizim halkımız uyandı, bilinçlendi artık. Bizim ovamıza dokunmasınlar. Biz bu kampı istemiyoruz. Biz mazlum bir toplumuz. Bize bir kez daha aynı kıyımları yaşatmasınlar” dedi.

‘NEDEN TEROLAR BÖLGESİ?’

Terolar bölgesinde kamp yapılmasına karşı çıkan bir diğer kişi ise İbrahim Önen. Maraş’ın kamp yapımı için Terolar bölgesinden çok daha geniş ve uygun yerleri olduğunu belirten Önen, buna karşı yaptıkları direnişe de düşman edasıyla saldırılmasının aslında kamp ile ne amaçlandığının ortaya konulduğunu dile getirdi. Önen, kampı istemediklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Biz sesimizi duyurmak için direnişteyiz. Biz kamp istemiyoruz. Ama Maraş Valisi ne yaptı, askerlerini üzerimize saldı. Hasta, yaşlı demeden bize saldırdılar. Bir amcamız bu nedenle hakka yürüdü. Maraş’ın kamp yapımına müsait başka yerleri çok. Buraya elli bin kişi getirmelerinden bahsediyorlar. Biz kesinlikle bunu istemiyoruz. Bizim toplam çevre köylerle nüfusumuz kaç ki, hepsini toplasan 3 bin. Bu kadar kişiyi nasıl getirebilirler buraya. Bu kişilerin buraya getirilmesi demek bizimle çok istemediğimiz durumların yaşanması demek olur. Neden illaki buraya Suriyeli getirmeye çalışıyorlar? Burada 20-15 Alevi Kızılbaş Kürt köyü olduğu için buraya getiriyorlar. Buranın huzurunu bozmak için getiriyorlar. Buradan muhtarlamıza da sesleniyorum. Muhtarlarımız valinin memuru olmasınlar. Muhtarlarımızın gidip mühürleri valinin önüne bırakacaklardır.”

EN SON EKLENENLER