FEDA: Dersim’den Cizre’ye zalimler yenilecek

FEDA, Dersim Soykırımı‘na ilişkin açıklamasında, soykırımcı uygulamaların sürdüğüne ancak zalimlerin yenileceğine vurgu yaptı.

Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Pirler Kurulu adına Mustafa Deprem, yıl dönümü vesilesiyle Dersim Soykırımı’na ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Dersim’den Cizre’ye zalimler yenilecek” başlıklı açıklamada, soykırımda yaşamını yitirenler anılırken, “Mezopotamya ve Anadolu’da yaşayan halklara ve onların inançlarına özgürlük vaat ederek iktidar olan Cumhuriyet’in kurucu kadroları, iktidara geldikten sonra halklara verdikleri sözü unutmuş, devletin imkanlarını arkalarına alıp, katliam politikalarını yürürlüğe koymuşlardır. Tek kimlikli ulus devlet inşası esas alınarak, etnik olarak Türk, inanç olarak İslam kimlikliği dışında kalan tüm kimlikler ortadan kaldırılmak amaçlanmıştır” denildi.

‘SOYKIRIMA ARA VERMEYENLER YENİLECEK’

Açıklamada, Cumhuriyetin ilk yıllarında Şark Islahat Planı’nın yürürlüğe konmasıyla, özellikle Kürt ve Alevilerin katliam, sürgün ve asimilasyon politikalarıyla yüz yüze bırakıldığına vurgu yapıldı.

Açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi:

“Bu plan çerçevesinde 4 Mayıs 1937 tarihinde TC Bakanlar Kurulu, ‘sökülüp atılması gereken bir çıban başı’ olarak gördüğü ve aynı zamanda Alevi inancının da kök saldığı kadim ve kutsal Dersim coğrafyasına yönelik aldığı harekat kararıyla Dersim Tertelesi başlatılmıştır. Bununla çocuk, kadın ve yaşlı savunmasız on binlerce insan hiç bir ayrım gözetilmeden katledilmiş, soykırıma tabi tutulmuştur.

Aynı Muaviye zihniyetinin günümüz muktedirleri aynı planları ara vermeden günümüzde de uygulamaktadırlar. Kendisi gibi düşünmeyen, kendisine biat etmeyen tüm toplum katmanları üzerinde devlet terörü uygulamakta, halkların demokratik demokratik savunma iradelerini ellerinden almak için her türlü vicdansız oyunlar sergilenmektedir. Halkların hak ve hakikat arayışını diktatoryal emellerle, adım adım faşist uygulamalarla ezmek istemekte, her türlü antidemokratik baskı ve şiddete başvurulmaktadır.”

FEDA, halkların mücadelesiyle karanlık günlerin aşılacağı ve zalimlerin yenileceği mesajını da verirken, “Zalimleri ve onların takipçilerini kınıyoruz” dedi.
ANF

EN SON EKLENENLER