Celal Fırat: Mekanizmaya dönüştürülen Alevilik bireyleri özgürleştirmez

Alevilik tartışması Cemevilerinin gölgesinde devam ediyor. AİHM’in Alevileri haklı bulmasıyla başlayan sürç Avrupa vee Türkiye’deki Alevilerde de tartışmaya neden oldu. Pir Celal Fırat konuyu ilişkin düşüncelerini ifade eden bir yazı kaleme aldı, Furat; “Mekanizmaya dönüştürülen Alevilik bireyleri özgürleştirmez” diyor… 

 

Celal Fırat’ın yazısı şu şekilde; “Alevilerin gücünü hangi alanda görebiliyoruz?   Ahlakı, hukuku, ritüelleri işlemez olan inancımız hızla Sünnilik ilkelerine benzeştirme yöntemiyle yok ediliyor. Ya da çarpıtılarak özünden koparılıyor. Bu nedenle karşı toplumun zihninde şöyle bir algı oluşuyor “bu kadar ortak noktamız varken” neden bireysel haklardan bahsediyorsunuz, neden artık camilere gelmiyorsunuz algısı hayat bulmuştur.

Tabi bu bakış açısı kurumsal kimlikleriyle Alevilere hizmet ettiğini sanan dernek, vakıf ve benzeri kurumların sebep olduğu bir algıdır. Çünkü inanç merkezi olarak oluşturulan bu mekânların birçoğunda Sünnilik motifleri inanç ritüellerinin içine alınmış, “cem Alevilerin namazıdır “deyimi kalıplaştırılmış. İnancımız felsefesinden uzaklaştırılmıştır. Ve Alevilik Perşembe akşamları yapılan ve yaklaşık iki saat süren bir ritüelle sınırlandırılmış hatta birçok yerde bu iki saatin bir saati söyleşiye dönüştürüldüğünden Cem başlangıcındaki muhabbette yavaş, yavaş kurum yöneticilerin istek ve arzularını ceme gelen canlara iletme iletişimine dönüşmüştür. ( tıpkı cami imamının namazdan önceki vaazı gibi)  Ceme katılanları heyecanlandıracak, tanrıya sevgiyle şevkle, yakınlaşan bireyleri de görmek mümkün olmuyor çünkü ibadete katılan canlara akıl süzgecinden geçen, düşünce biçimini, zihnini harekete geçirecek Aleviliğe dair bir iletişim oluşmamaktadır.  Saz, deyişler, semah kısır döngü ile cem evlerinde ezberlenmiş vakit namazlarına dönüştürülmüştür. Böylece birbirine sarılan değil birbirinden korkan, sesi çıkanı sistemden atmaya çalışan, tüm haksızlıkları sineye çeken kurumsallaşmış bir Alevilik yapısı oluşturulmak istenmektedir. Oysa Alevilerin büyük çoğunluğu bu sistemin dışında yapılan cemlere katılımda zaten bunu gösteriyor. Öyleyse kamuoyuna cem evleri yasalaşırsa Aleviler özgürleşir dayatmasını da sorgulamak gerekir oysa öncelik bireysel haklarımız ve eşit yurttaşlık haklarımız, demografik haklarımız bunların olmadığı bir ülkede PERŞEMBE AKŞAMLARI SOKAĞA ÇIKARAK, CEMEVLERİNE GİDİP CEM OLMAK HAYAL…”

alevinet.com

EN SON EKLENENLER