“Türkiye baskı rejimine doğru gidiyor”

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) yaptığı açıklamada, Türkiye’de insan hakları ve demokrasinin aşındığına dikkat çekti.

 

ITUC, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmasını, “Türkiye’yi baskı rejimine giden yolda bir adım daha ileri taşıdı” şeklinde değerlendirdi.

Gazeteciler üzerindeki baskılara de değinen ITUC, “Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül’ün 5, Can Dündar’ın ise 5 yıl 10 ay hapse mahkûm edilmesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümet ve AKP üzerindeki mutlak kontrolünü tesis ettiği bir süreçte temel hakların ortadan kaldırılmakta olduğunun başka bir diğer örneğidir” dedi.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Türkiye, tüm iktidarın bir politik aktörde toplanmasıyla birlikte ifade, örgütlenme ve toplanma hakkı gibi temel hakların baskı altına alınmasıyla fiili bir diktatörlüğe doğru ilerliyor.”

AB ile ilişkilerin kötüye gittiğini kaydeden ITUC, “Erdoğan, ülke genelinde sivil hakların baskı altına alınması için kullanılan ‘anti-terör’ yasalarının uygulanmaya devam edeceğini açıkladı” denilerek bu yasalar nedeniyle Türkiye’de barış isteyen akademisyenlerin de dâhil olduğu çok sayıda kişinin tutuklu yargılandığına dikkat çekildi.

ITUC açıklamasında, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Anthony Bellanger’in konuyla ilgili şu ifadelerine de yer verdi: “Suriye’ye silah gönderilmesini açığa çıkaran iki gazeteci hakkında hapis cezası verilmesi, gülünç olduğu kadar demokrasinin temel ilkelerinin açık bir ihlalidir. Türkiye, gazeteciler için Avrupa’nın en büyük hapishanesi haline gelmiştir.”

 

(Kaynak: ETHA)

EN SON EKLENENLER