Hama’daki Alevi katliamı Hatay’da protesto edildi

 

Suriye’nin Hama kentine bağlı El Zara kasabasında El Nusra ve Ahrar ul Şam’ın gerçekleştirdiği Alevi katliamı Hatay’da protesto edildi.

 

Hatay Alevi Gençlik Meclisi üyesi Mert Aslanyürek, ” Suriye’de ırkçı, gerici, cihatçı çetelere verdiği desteği meşrulaştırmaya çalışan AKP iktidarının bu gün El Zara’da katledilen Türkmen halkına sessiz kalması ikiyüzlülüktür” dedi.

Hatay Emek ve Demokrasi güçleri Suriye’nin Hama kentine bağlı El Zara kentinde El Nusra ve Arar ul Şam tarafından gerçekleştirdiği Alevi katliamını Hatay merkezinde bulunan Köprübaşı meydanında protesto etti. “Suriye’de halklar katlediliyor. Zara’da Alevi katliamı var sessiz kalma” pankartı açan onlarca Hataylı sık sık, “Suriye halkı yalnız değildir”, “Katil El Nusra işbirlikçi AKP”, “Katil IŞİD Ortadoğu’dan defol” sloganları attı.

Açıklamayı Hatay Alevi Gençlik Meclisi üyesi Mert Aslanyürek yaptı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) son yaptığı toplantıda terör örgütleri listesine alınmaları engellenen El Nusra ve Ahrar Ul Şam başta olmak üzere Humus askerleri Ehli Sunnet Tugayları gibi çetelerin Suriye halklarını katletmeye başladığını belirten Aslanyürek, El Zara kentinde onlarca çocuk ve kadınının vahşice bu çeteler tarafından katledildiğini söyledi.

‘AKP İKTİDARININ İKİ YÜZLÜLÜĞÜ’

AKP iktidarının Türkmen dağı yalanı ile Türkiye ve Suriye’de ırkçı, gerici, cihatçı çetelere verdiği desteği meşrulaştırmaya çalıştığına değinen Aslanyürek, ” AKP iktidarı bu gün El Zara’da katledilen Türkmen halkına sessiz kalması ikiyüzlülüğünü göstergesidir. Dünya ve Türkiye kamuoyunun bu konuda sesimizi duymasını ve duyarlılık göstermesin istiyoruz” dedi.

EN SON EKLENENLER