Dersim şifacıları şifa dağıtıyor

2. Dersim’in Şifa Geleneği Sempozyumu şifacılarla devam ediyor. Dersim’de meselenin inanç olduğunu söyleyen Zeynem teyze “inanılırsa Dersim’in bütün otları şifa dağıtır” diyor.

 

Dersim Arı Yetiştiriciliği Birliği ve Dersim Ekoloji Meclisi tarafından düzenlenen “2. Dersim’in Şifa Geleneği Sempozyumu ikinci gününde devam ediyor. Tunceli Ticaret Odası Konferans Salonunda “Dersim’de Şifalı Bitkiler, Alternatif Üretim Projeleri ve Ekoloji” konulu ilk oturumlar pek çok konuğun katılımıyla gerçekleşiyor. Bugün (27 Mayıs) yapılan oturumda konuşan  Lokman hekim ve Aleviler açısından önemli bir değer olan Pir Mahmut Yıldız insandan insana geçen kerametlerden söz etti. İnsanın yüce bir varlık olduğun söyleyen Yıldız,  “insan o kadar yücedir, o kadar da fakirdir.  O yüzden de Aleviler açısından terapi önemlidir. Burada da nefes, nufus, dil ve el terapileri vardır. Nefes üfürmeyle usta ile hasta arasındaki dalganın bir birine  geçmesidir. El tedavileri de enerjidir. Dil ise ses ve okumayla hastaya yakınlaşma… Bunlar insandan insana geçendir. İnsanoğlunda büyü bir enerji vardır. Dersim’de de bu yaygındır” diye konuştu.

Şifacı Zeynem teyze de topladığı otların neye iyi geldiğini anlattı. Ama asıl önemli olanın inanmak olduğunu, inanırsa bitkilerin şifa olacağını söyledi.

75 yaşındaki zeynem teyze Dersim’in eski şifacılarından…

Uzun yıllardır da Dersim’de otlarla şifa dağıtıyor…

Alevinet.com

EN SON EKLENENLER