Madenci aileleri: Ücretler ödenmediğinde polisler neredeydi?

Zonguldak’ta, 4 aydır ücretlerini alamadıkları için iş bırakan ve yeraltında açlık grevi eylemi başlatan madencilerin aileleri, polise tepkili.

 

Zonguldak’ta, 4 aydır ücretlerini alamadıkları için iş bırakan ve yeraltında açlık grevi eylemi başlatan madencilerin ailelerinin maden ocağının yakınlarına gitmelerine izin verilmemesi ailelerin öfkesini kabartıyor. Maden sahasına gitme girişimleri polis barikatıyla engellenen madenci aileleri soruyor: “Eşlerimizin, çocuklarımızın paraları verilmediği zaman neredeydiniz”.

Kilimli ilçesi Gelik beldesinde faaliyet gösteren Deka Madencilik AŞ ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik’te çalışan 245 maden işçisi, ücretlerini alamadıkları için geçen 4 Nisan’da iş bıraktı. 13 Nisan’da ise şirkete “FETÖ/PDY” soruşturması kapsamında kayyum atandı. Sonraki süreçte çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan işçilerden 85’i, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü maden ocağına girerek dışarıya çıkmama ve açlık grevi eylemi başlattı.

‘DUA EDİN BİR TANE ÖLÜ ÇIKMASIN’

Madenci aileleri ise yeraltında olan madencilere destek vermek için maden ocağının önüne gitmek istiyor. Ancak polis barikat kurarak madenci ailelerini engelliyor. Bu duruma bir anlam veremeyen bir madenci annesi, “Biz hiçbir şey yapmadık. Taşkınlık yapmadık. Büyüklerimiz ne dediyse hepsini dinledik. Hırsızlık yapmadık. Eşlerimiz kimseye saldırmadı. Bizim maksadımız kimseyi kırmak üzmek değil. Bizim maksadımız gazetecileri oraya çıkarıp ne şartlar altında çalıştıklarını göstermek” diyor.
“Bizim çocuklarımızın eşlerimizin paralarını vermedikleri zaman neredeydiniz?” sözleriyle kendilerine barikat kurulmasına tepki gösteren madenci annesi sözlerini şöyle sürdürüyor:
Niye bunlar o zaman kurulmadı da şimdi bizim önümüze kuruldu? Suçsuz, garip vatandaşın önüne kuruldu. Vali çevik kuvveti yolluyor. Bizi mi vuracaksınız. Vurun öldürün bizi. Ben oğlumu istiyorum. Yavrumun yavrusu evde. Söz verdim babanı alacağım diye. Dua edin de o çocuklardan bir tanesinin ölüsü çıkmasın oradan. O zaman Kilimli’yi hepimiz yok ederiz.”

EŞLERİMİZİN ÜCRETİNİ ÖDEYİN

Çocuklarının evde aç susuz beklediğini söyleyen başka bir madenci eşi de “Yazık günah değil mi? Yeter artık. 6 gündür aç susuz duruyorlar orada. İnsan olan anlar halimizi. Artık acılardan yorulduk. Ölürsem eşimle beraber öleceğim” dedi.
Madenci annesi yetkililerin ‘Sorunu çözmek için uğraşıyoruz’ sözlerini hatırlatarak, “Çözmek istiyorsanız bir an önce eşlerimizin paralarını yatırın çözün” dedi.

BASINI GÖRÜNCE AĞIZ DEĞİŞTİRİYORLAR

Aynı madende çalışan ancak grevde olmayan diğer işçiler de yetkililere tepki gösterdi. Madenciler, “13 Nisan’da kayyım atandı. O zamandan bu zamana bir arpa boyu yol göremedik. Bizim yanımızda durmadılar. Bize bir yarım ekmek gönderdiler. Gıda yardımında bulunduk dediler. Basını görünce ağız değiştiriyorlar” dedi. (Zonguldak/EVRENSEL)

EN SON EKLENENLER