Bu kadınlar Türkiye’de bir ilk

Grubun önümüzdeki yıl hedefi Türkiye’nin doğu illerinin yanı sıra, İngiltere ve Almanya’da Türkçe ve İngilizce oyunlarla sahneye çıkmak.

Bodrum’da tatilini sürdüren yönetmen yardımcısı ve oyuncu Şirincan Çakıroğlu (34), 6 kadın ile birlikte bu yıl kurdukları ‘Çok da Fifi grubunun hayran kitlesinin arttığını söyledi. Kartal Tibet, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın yönetmen yardımcılığını yapan, Güldür Güldür ve Çok Güzel Hareketler Bunlar güldürülerinde oynayan Çakıroğlu, 2017 yılının projelerini DHA muhabirine anlattı.

Şirincan Çakıroğlu oyuncu Hande Yögen (34), reklam yazarı ve mizahçı Deniz Özturhan (37), aşçı- oyuncu Leyla İncegül (20), yazar-oyuncu Meltem Parlak (38), hostes-oyuncu Buse Sinem İren (25), stand up’çı Aslı Akbay (35) ile BKM Mutfak Sahnesi’nden yola çıkarak stand up yaptıklarını söyledi. Çakıroğlu şunları anlattı:

“Türkiye’de ‘stand up’ı ve şakayı sadece erkek oyuncular yapar’, ön yargısını kırmak istedik ve sekiz ayda bunu başardık. Sahneye çıktığımız İstanbul, Eskişehir, Ankara, İzmir ve Ayvalık’ta seyirciden gerçekten büyük ilgi gördük. Bu bizim gelecek yıl için çıtayı yükseltme kararı almamızı sağladı. 29 Eylül’de BKM Mutfak’ta sahneye çıktıktan sonra ekim ayında İzmir, Denizli ve Bursa turnelerine çıkacağız. Ama asıl hedefimiz önümüzdeki yıl yurdumuzun gidilmeyen illerine sahnemizi götürmek ve İngiltere ile Almanya’da Türkçe ve İngilizce stand up’ları sahneye koymak. Bu nedenle çalışmalarımıza hız verdik.”

EKİMDE EGE’DELER

Her oyuncunun 15’er dakikalığına tek tek sahneye çıktığı oyunda yurdun dört bir köşesinden şaka ve espirilerin güncel olarak derlendiğini belirten Şirincan Çakıroğlu, şöyle konuştu:

“Yurdun dört bir yanından her kesimi kahkahaya boğabilecek oyunlar ve söylemlerle seyirci karşısına çıkıyoruz. En komiği ise bizi hala kadınlar matinesi sananlar var, oysa öyle değil. Kadınların da toplumları kahkaya boğabileceğini görenler büyük şaşkınlık yaşıyor. Ancak gruba olan ilgi ve gösteri teklifleri arttıkça, bu yönde ne kadar doğru bir karar verdiğimiz ortaya çıkıyor. Türkiye’de ilk kadın stand up grubu olmaktan gurur duyuyoruz. Tabii ki seneye Bodrum Kalesi veya Antik Tiyatro’da sahne almak istiyoruz.” Kadın stand up’çılar 26 Ekim’de İzmir’de, 27 Ekim’de Bursa’da, 28 Ekim’de ise Denizli’de sanatseverlerle buluşacak.
Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), (DHA)

EN SON EKLENENLER