Ankara Valiliği aşure yasağından geri adm attı

Alicem AYDIN
İstanbul

OHAL süreciyle birlikte adeta otomatiğe bağlanan yasaklara “aşure etkinlikleri yasağı” eklendi. Ankara’da Emniyet yetkililerinin, cemevleri yöneticilerini çağırarak, Ankara Valiliği’ne ait ‘Aşure etkinliklerinin yasaklandığına’ dair belgeyi tebliğ ettikleri belirtildi.
Söz konusu belgede, “Son zamanlarda ülke genelinde yaşanan terör olayları ve düzenlenmek istenen etkinliklere yönelik terör saldırıları gerçekleştirilebileceği yönünde istibari bilgiler ve terör örgütlerinin ilimizde yapılacak ‘Aşure Günü’ etkinliklerine yönelik eylem arayışı içinde olduğu bilgileri alındığından aşure etkinlilerinin Muharrem ayı boyunca “huzur ve güvenliğin sağlanması” gerekçesiyle yasaklanmasına karar verildiği” ifadeleri yer alıyor.
Kararı emniyet yetkilileri tarafından alan ve ismini vermek istemeyen bir cemevi yöneticisi, “Emniyet yetkilileri beni çağırdı ve tebliği bana verdi. Diğer cemevi yöneticilerini de çağıracaklarını söylediler. Emniyet yetkilileri bu kararın güvenlik nedeniyle alındığını söyledi. Elimize ikinci bir tebliğ ulaştırılmadı. Şu an için aşure etkinliklerimiz iptal edildi” dedi.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Gani Kaplan ise, ellerine böyle bir tebliğ gelmediğini fakat belge hakkında bilgi sahibi olduklarını söyleyerek, “Bize gelen bilgi, dışarda yapılacak etkinliklerin iptal edildiğidir. İçeride yapılacak aşure etkinlikleri yasaklanmamıştır” dedi.

p>Yasak kararı üzerine, Twitter’da #İnadınaAşure hashtag’i ile kampanya başladıldı.

VALİLİK GERİ ADIM ATTI

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ankara Valiliğinin yasak kararından geri adım attığını söyledi. Yılmaz’ın tweet’i şöyle:

“Sayın Vali’ye şimdi konuştum. Hassasiyet gösterdi, yanlışın düzeltileceğini, kapalı mekanlarda anma ve aşurenin yasak olmadığını belirtti.”

EN SON EKLENENLER