‘Serhat’ı öldürdüler Ferhat’ı tutukladılar’

Roboski Katliamı’nda yaşamını yitiren kardeşi Serhat Encu ve 33 kişinin faillerinin bulunması için Meclis’e giden Ferhat Encu’nun tutuklanması, adalet umutlarını bir kez daha baltaladı. Duruma tepkili olan anne Halime Encu, ‘Serhat’ı öldürdüler, Ferhat’ı tutukladılar’ dedi

Şirnex’in (Şırnak) Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski Köyü’nde 28 Aralık 2011 yılında çoğunluğu çocuk 34 yurttaşın katledilmesinin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen failler hala yargı önüne çıkarılmadı. 4 Kasım’da HDP’ye yönelik gözaltı operasyonunda Roboski’de kaybettiği yakınlarının faillerinden hesap sormak amacıyla mecliste bulunan Ferhat Encu de tutuklandı. Katliamın 5’inci yılına girerken faillerin bugüne kadar yargı önüne çıkmamasına öfkeli olan Encu ailesi, bu da yetmezmiş gibi adalet mücadelesi yürüten çocuklarının tutuklanmasına tepkili.

Gözüm pencerede kaldı

Katliamda yaşamını yitiren Serhat Encu ve HDP vekili Ferhat Encu’nun annesi Halime Encu, köyde kaçağa gitmek dışında bir şanslarının olmadığını belirterek, “Bizim sülalemiz iki babadan oluşuyor biri Irak’ta biri burada. Biz bir şekilde idaremizi ediyorduk devlet köyümüzü yaktı bizi buraya attı. Burada ne ekim yapabiliyoruz ne de bir şey. Burada birkaç keçimiz bir de katırlarımız var. Aç kalsak, açıkta kalsak onu satarız” dedi. Meslek sahibi olmaları için çocuklarını okuttuklarını anlatan Halime Encu, “Serhat da okuldan döndü ‘Ben kaçağa gideceğim. Abilerimin parası yok’ Ben ona gitme biz bu toprağı yiyelim ama sen gitme diyordum. O da; ‘İki ağabeyim para bekliyor gitmek zorundayım. Kardeşlerim okusun ben mecburum buraya gitmeye’ diyordu. Kaçağa gittiği üçüncü gün de bu olay oldu. Gitti bir daha gelmedi. Gözüm pencerede kaldı” diye anlattı.

Adalet için meclisteydi

Yaşanan katliamın ardından mücadele içerisinde olduklarını ve oğlu Ferhat’ın da aileler adına meclise gittiğini belirten Halime Encu, “Benim oğlum adalet için oradaydı. Hiçbir hakları yoktu onu tutuklamaya. Serhat’ı öldürdüler, Ferhat’ı da tutukladılar. Yeter artık” diye tepkisini dile getirdi. Roboski’nin faillerinin yerine bunun için mücadele eden oğlu Ferhat’ın tutuklandığını söyleyen Encu, “Failleri getirip tutuklamadılar, vekillerimizi tutukladılar. Öldürmek ve tutuklamak dışında bir şey bilmiyorlar. Erdoğan tek bayrak, tek millet, tek vatan dışında bir şey bilmiyor. Bilse gidip onunla konuşurdum ve derdimi anlatırdım. Bu mesele ancak masa kurularak çözülür ama o kanun yapmak istemiyor” diye konuştu.

ŞIRNEX

EN SON EKLENENLER