‘Kaybetmemek için birlik şart’

Kürt halkı için büyük önem taşıyan Kürt Ulusal Kongresi’nin toplanıp birliğin sağlanmasının gerekliliğine dikkat çeken Kürt partileri, Kürt halkının Ortadoğu coğrafyasında bir kez daha kaybetmemesi için birliğin şart olduğunu vurguladı

Kürt Ulusal Kongresi’nin toplanması ve Kürt birliğinin sağlanması için son günlerde her kesimden çağrılar gelmeye devam ediyor. Kürt halkının en çok birliğe ihtiyacı olduğu bir dönemden geçildiğini ifade eden Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Vahit Aba, 21’inci yüzyılda Kürt halkının artık ulusal bilince, haklarına ve özgürlüklerine kavuşması gerektiğini dile getirdi. Ortadoğu’nun her karış toprağında büyük bir savaşın yaşandığına dikkat çeken Azadi Hareketi Sözcüsü Sedat Doğan, Kürt halkının savaş ortamında, egemenlerin politikalarına karşı yenilmemek için, bir kez daha katliama, ihanete uğramamak için güçlerini birleştirmesi gerektiğini belirterek, “Kürtlere sesleniyoruz. Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Bunun için de yan yana gelip, birliğin oluşturulması gerekir” şeklinde konuştu.

Üzerimize düşeni yaparız

Kürtlerin bir olmasının çok önemli olduğunu dile getiren HAKPAR Genel Başkanı Refik Karakoç da dört parçadan Ulusal Kongre’nin toplanması ve birlik çağrısı yapıldığını söyledi. Karakoç, “Herkesin büyük bir çaba içinde olması gerekir. HAKPAR olarak birliğin sağlanması için üzerimize düşeni yapmaktaa kararlıyız. Herkes üzerine düşeni yaparsa kısa bir süre içinde kongre de toplanabilir, birlik de sağlanabilir” diye konuştu.

Güneyli gençlerden destek

Ulusal Kongre’nin toplanması için geçen hafta Kandil’i ziyaret eden eski peşmergelerin ardından Güney Kürdistanlı gençler de bugün Kandil’e gideceklerini açıkladı. Ranya genel parkının önünde toplanan gençler adına açıklama yapan Siyako Hüseyin, “Kürt düşmanları komplo ve işgalcilikle Kürt halkını yenilgiye uğratmak istiyorlar. Güney Kürdistan’daki bazı tarafların da desteğiyle Şengal, Kandil ve Behdinan bölgesine saldırmak istiyorlar. Biz yapılacak her türlü saldırının karşısında durmaya hazırız” dedi.

AMED / RANYA

EN SON EKLENENLER