Tuzluçayır’da çözümün adresi: Mahalle meclisi

Ankara Tuzluçayır’da Tuzluçayır-Çağlayan-Kartaltepe Mahalle Meclisi, cami-cemevinin hastane olması için verdiği mücadelenin kazanımla sonuçlanmasının ardından çalışmalarına devam ediyor. Parklarda uyuşturucu ve alkol kullanımını önlemek için çalışan meclis; kadınlara ve velilere yönelik eğitimlerin yanında mahalle sorunlarını muhtarlarla birlikte çözmek için mücadele ediyor.

Tuzluçayır

Sendika.org’un haberine göre Ankara Mamak Tuzluçayır’da halk 3 aydır sürdürdüğü çalışmayla mahallelerdeki sorunlara, kendi verdikleri kararlarla çözüm bulmaya, alternatif bir yaşamı üretmeye, mahallelere yönelik rant projelerine karşı durmaya ve gelebilecek saldırılara karşı mahallelerini savunmaya çalışıyor.

Bunlar için gerekli gücü muhtarları, esnafı, genci ve yaşlısıyla bir arada mücadeleden alan Tuzluçayır halkı, 16 Ekim’de gerçekleştirdikleri forumun ardından Tuzluçayır-Çağlayan-Kartaltepe Mahalle Meclisi’ni kurmuştu.

“FETÖ İÇİN CAMİ-CEMEVİ DEĞİL, HALK İÇİN HASTANE”

Her ay düzenli toplantılarını gerçekleştirerek mahallenin sorunlarını konuşan ve çözüm arayan mahalle meclisi; ilk olarak AKP-Gülen ortaklığında yapılan cami-cemevi projesine karşı mücadeleyi, yapının halk hastanesine dönüşmesi için sürdürerek kazanım sağladı.

PARKLARDA UYUŞTURUCU VE ALKOL KULLANIMI AZALDI

Mahallelerdeki en büyük sorunlardan biri olarak gençlerin uyuşturucu ve alkol bağımlılığına karşı harekete geçen mahalle meclisi; bir yandan parklarda ve sokaklarda uyuşturucu kullanımını azaltmaya çalışırken, bir yandan da mahallelerde uyuşturucu satılmasına karşı önlem almaya başladı. Farkındalığı artırmak için de çalışmalar yapmaya başlayan meclis, ilk olarak Halkevleri Ethem Sarısülük Kütüphanesi’nde alkol ve bağımlılık üzerine gençlerle söyleşi gerçekleştirdi.

Uyuşturucu ve alkol bağımlılığına karşı verilen mücadele ise mahalle halkının tepkilerinde karşılık buldu. Birçok parkta alkol kullanımının azaldığını ve hatta kalmadığını söyleyen mahalleliler, bundan duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

Parklarda uyuşturucu ve alkol kullanımının azaldığına yönelik tepkiler zabıtalardan ve mahalle polislerinden de geliyor. Şikayetlerin azaldığı belirtilirken, suç oranında da azalma görüldüğü belirtiliyor.

Alternatif olarak gençler arasında spor faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasını amaçlayan mahalle meclisi “Barış Ligi” adı altında futbol turnuvası gerçekleştirme kararı aldı.

ALEVİLERE DÖNÜK SALDIRILARA KARŞI ÖNLEM

Mahallelerin güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yapan mahalle meclisi, cemevine yönelik saldırı tehdidi karşısında aldıkları karar doğrultusunda her perşembe cem esnasında Tuzluçayır Cemevi’nin güvenliğini almaya başladı.

Tuzluçayır'da

KADIN VE VELİLER İÇİN SÖYLEŞİLER

Eğitim ve çocuk konularında çalışmalar yürüten mahalle meclisi, tecavüz yasasının gündeme gelmesiyle, “Çocuk İstismarı Nedir? Çocuk İstismarına Karşı Ne Yapmalı? Hukuki Süreç Nasıl İşler” konulu panel gerçekleştirdi.

Mahalle meclisindeki kadınların önerisiyle, kadın üreme sağlığı ile ilgili söyleşi, uzman doktor katılımıyla gerçekleştirildi.

PAZAR YERİ YAPILMASI İÇİN MÜCADELE

Mahallelerin sorunlarına dair ele aldıkları gündemlerde çalışmalara devam eden mahalle meclisi, Kartaltepe Mahallesi’ne pazar yeri yapılması için mücadeleyi muhtarlarla birlikte sürdürüyor. Çağlayan Mahallesi’nde baz istasyonu yapımını mahallelinin durdurmasının ardından, parklara yapılmak istenen baz istasyonlarına karşı mücadele de meclisin kararları arasında.

EN SON EKLENENLER