Öker ifade verdi: Suruç vicdandır, yargılanamaz

AABK Onursal Başkanı  Turgut Öker’in,  Suruç katliamını protesto etmek için katıldığı yürüyüşten dolayı bugün ilk duruşması görüldü. Duruşmada ifade veren Öker, “Suruç’ta katledilen masum gençlerin acısını hissedip, sokağa çıkmak nasıl yargılanma gerekçesi olur” diye sordu.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı ve HDP 25. Dönem Milletvekili Turgut Öker Suruç Katliamını protesto etmek için İstanbul Ataşehir’de yapılan yürüyüşe katıldığı gerekçesiyle hakkında dava açılmıştı. İstanbul Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Öker ifade verdi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, Sultangazi Pir Sultan Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şube Başkanı Hasan Gülüm ve birçok Alevi yurttaş Öker’e destek olmak amacıyla adliyeye geldi.

Savunmasını yapan Öker “Bu ülkenin vicdanını temsil eden  gençler katlediliyor, katliamdan sonra sokağa çıkanlar yargılanıyor. Bu çağ dışı ve iğrenç bir yaklaşım” dedi.

“İnsanlığın vicdanı yargılanacaksa sokağa çıkmayanların yargılanması gerekir” diyen Öker, “Bütün katliamlar sonrası tavır belirleyemeyenlerin bunu lanetlemeyenlerin yargılanması  gerekirken, böyle bir barbarlık karşısında insanların sokağa çıkması kadar, katliamı lanetlemesi kadar daha doğal ne olabilir” dedi.

“İNSAN OLMANIN GEREĞİ TEPKİ GÖSTERMEKTİR”

Turgut Öker,”Bir katliam ve saldırı olduğunda insan olmanın gereği tepki göstermektir. Ülkemizde insanlar sokağa çıkıyor, masumane bir şekilde tepkilerini ifade ediyorlar. Yani bunun bir yargılanma gerekçesi olması, bu sebepten burada olmam utanç vericidir” dedi.

“15 Temmuz’da haklı olarak bir Amerikacı, işbirlikçi, İslamcı zihniyet karşısında insanlar panzerlerin önünde durdular. 15 Temmuz sonrası aylarca ülkenin bütün meydanlarında demokrasi için miting yapıldı. Gösteri yapıldı ve nöbet tutuldu. O süreçte hayatını kaybedenlerin adları dağa, taşa yazılırken, Suruç’ta katledilen masum gençlerin onların acısını hissedip, sokağa çıkmak nasıl yargılanma gerekçesi olur? diye sordu.

Turgut Öker’in davası 7 Mart saat:14.00’ye ertelendi.

PİRHA – Semra Acar/İSTANBUL

 

 

 

 

EN SON EKLENENLER