‘Munzur’daki güzellikleri bitirecekler’

Dersim’de Munzur Vadisi üzerinde yapılmak istenen baraj için verilen acele kamulaştırma kararına  Ovacık’ta yaşayanlar da tepki gösterdi.

Dersim coğrafyasını objektifine yansıtan fotoğrafçı Akın Gedik, devlet için enerji ihtiyacı olan barajın halk için yıkım projesi olduğunu söyledi. 40 yaşındaki Gedik, yaşadığı tüm bu doğal güzellikleri fotoğraflarda kalacak olmasından oldukça endişeli.

“SON 20 YILDA BİTKİ VE HAYVAN TÜRLERİ AZALDI”

Gedik, “Binlerce bitki ve hayvan türü suyun altında kalacak. Girintili çıkıntılı binlerce dereden oluşan Munzur Vadisi yok olacak. İlçemizde Konaktepe Barajı yapılıyor. 40 yaşındayım 20 yılda doğada gördüğüm bitki ve hayvan türleri o kadar çok azaldı ki.  Munzur’da var olan binlerce balık vardı onların nesli tükenmek üzere. Baraj ile birlikte hızlı bir şekilde doğa tükenecek. Dağ keçilerin, boz ayı baraj nedeniyle yok olacak” ifadelerini kullandı.

“DAĞ, SU, KAYALIK KUTSALDIR”

Gedik, savaş yıllarında olması gereken acele kamulaştırma kararının kanun dışı bir şekilde uygulanmaya çalışıldığına vurgu yaptı. “Ulu dağdır, kayalıktır, sudur. Bizim inancımız tamamen doğayla alakalı, her köyün bir ziyareti vardır. Kutsal olan dağ keçisi mesela avlanmaya çalışıyor. Herkes kendi mabedinde muhabbetini eder” diyen Gedik baraj ile birlikte bunların tamamen yok olacağına dikkat çekti.

ÇOCUKLAR ARTIK COĞRAFYAYI FOTOĞRAFLARDA GÖRECEK

Alternatif enerji sistemleri varken doğayı tehdit eden barajlara tepki gösteren Gedik,  “Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de hem de çok ekonomik. Buradan da anlıyoruz ki sadece enerji için yapılmıyor. Güvenlik dolayısıyla yapılıyor. Doğa yapılmak istenen ve yapılan barajlar ile doğa sakatlanıyor. Çocuklarımıza yaşadığımızı bu coğrafyayı artık fotoğraflar gösterebileceğiz. Baraj bir yıkımdır” dedi.

HABERİN VİDEOSU

“DERSİM’İ İNSANSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR”

Ovacık’ta yaşayan Hıdır Saylı ise barajlara karşı 97 yılından bugüne yaptıkları mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Saylı, “Buradaki amacı sorgulamak gerekiyor. Gerçekten enerji midir? Sorun gerçekten Dersim’i insansızlaştırmak. Doğasıyla birlikte yok etmek. Envayi tür hayvan ve bitkinin olduğu bir milli parkı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar” dedi.

İnsani ilişkileri de birbirinden koparacağına dikkat çeken Saylı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pülümür ile Dersim Merkez ile buradan olan ilişkimizi kaldıracaklar. Burada amaçlanan da Dersim’i dağıtmak. Alabalığın yaşam ortamı bitirecekler. Bilim insanları geldi. Su kaynaklarının 50-60 km yakının da barajlar olamaz demişlerdi. İklimi etkileyecek ve Munzur bitecektir. Böyle bir gerçekliği devlet dinlemiyor. Madencilere geri adım attırdık. Ama yazın madencilerde toplumsal muhalefet düşünce gelmeye başlayacaklardır. Su kutsaldır. Kutsalımıza saldırıyorlar. En güzel ışkın ve mantar Ovacık’ta çıkar. Dünyada başka örneği olmayan sarımsak. Tüm bu güzellikle bitecek. Ovacık bunu istemiyor. Geri adım atmayacağız, mücadelemizi sürdüreceğiz.”

PİRHA –Sevim Kahraman/DERSİM

EN SON EKLENENLER