Alman piskoposlardan DİTİB’e çağrı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile bağlantılı kuruluşların Facebook hesabından Yahudi düşmanlığı içeren mesajların paylaşıldığının ortaya çıkmasının ardından Katolik piskoposlar DİTİB’e çağrıda bulundu. Alman Piskoposlar Konferansı Dinlerarası Diyalog Alt Komisyonu Başkanı Georg Bätzing ve Musevilerle Diyalog Alt Komisyonu Başkanı Ulrich Neymeyr, DİTİB’ten kuruluş içinde Yahudi düşmanlığını açıkça gündeme getirerek, bununla mücadele edilmesi talebinde bulundu. Bätzing ve Neymeyr perşembe günü Bonn’da yaptıkları açıklamada, antisemitizmin toplumda hiçbir şekilde yerinin olmadığını belirterek, bununla kararlı bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Geçen günlerde DİTİB ile bağlantılı kuruluşların Facebook hesabından Yahudi düşmanlığı içeren mesajların paylaşıldığının ortaya çıkmasının kendilerini ilgilendirdiğini belirten piskoposlar, DİTİB’in Alman Piskoposlar Konferansı bünyesindeki partnerlerinden biri olduğunu hatırlattılar.

DİTİB: Yahudi düşmanlığı kabul edilemez

Hessen Radyosu’nun pazar günü verdiği haberde, DİTİB teşkilatlarına ait Facebook hesaplarından Türkçe olarak Yahudi ve Hristiyanlara yönelik nefret içeren mesajlar yayınlandığı belirtilmişti.

DİTİB Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Yaşar Aşıkoğlu salı günü Köln’de yaptığı açıklamada bunun “kabul edilemez” olduğunu vurgulamıştı. “Kışkırtıcılık içeren bu eylemin” DİTİB’in eyalet teşkilatları veya merkezinin bilgisi dışında gerçekleştiğini belirten Aşıkoğlu, söz konusu mesajlarla ilgili gereken incelemenin yapılacağını ve bunun sonuçları olacağını ifade etmişti.

Bekir Alboga (picture alliance / dpa)

Bekir Alboğa

Yaklaşık 900 cami derneğinin üye olduğu DİTİB’in 800 bin üyesi olduğu tahmin ediliyor. Almanya’da Müslümanlara ait en büyük çatı kuruluşu olan Köln merkezli DİTİB son zamanlarda Almanya’da eleştirilere neden oldu. DİTİB’in Türk hükümeti tarafından idare edildiği iddiaları Almanya’da tartışmalara yol açtı. Bunun yanı sıra DİTİB’e bağlı olarak çalışan imamların Fethullah Gülen yanlısı olan kişilere yönelik casusluk yaptığının ortaya çıkması da tartışma yarattı. DİTİB, imamların casusluk yaptığını kabul etti.

DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa, Katolik Haber Ajansı KNA’ya çarşamba günü verdiği mülakatta, DİTİB’in hiçbir zaman için Gülen yanlısı kişilere yönelik rapor hazırlamadığını, böyle bir talepte de bulunmadığını vurguladı. İddiaların aydınlatılması için çalıştıklarını belirten Alboğa, ancak bunun zaman alacağını söyledi.

© Deutsche Welle Türkçe

KNA/DW, JD/GA

EN SON EKLENENLER