20 bin dönüm arazi 3 yıldır susuz

Özalp’te bulunan Morçiçek Barajı’nın kapı mazgallarının tıkanmasından dolayı 4 mahalleye 3 yıldır su verilmiyor. 20 bin dönüm arazinin susuzluk nedeniyle ekilemediği bölgede yurttaşlar, DSİ’ye isyan ediyor.

Van’ın Özalp ilçesi Morçiçek Mahallesi’nde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan barajın mazgalının tıkanmasından dolayı 3 yıldır yurttaşlar arazilerine su veremiyor. Morçiçek (Serdoşabi), Çamurlu (Çemurlî), Aşağı ve Yukarı Mollahasan (Melehesen) mahallelerinde bulunan 20 bin dönüm arazinin kuraklık nedeniyle boş kaldığına dikkat çeken yurttaşlar, söz konusu durumu defalarca DSİ’ye ilettiklerini ancak sonuç alamadıklarını anlattı.

DSİ NE İŞE YARIYOR?

Morçiçek’ten Abdulmütallip Gazioğulları (84), 3 yıldır ne kadar devlet kurumu varsa muhtarlarla başvurduklarını fakat herhangi bir çözüm üretilmediğini söyledi. “DSİ bu görevi de yerine getiremeyecekse ne işi yarıyor?” diye soran Gazioğulları, “Ağaçlarımız kurudu, 3-4 bin dönümlük arazilerimiz kurudu. Servetimizin yarısı gitti. Bölge müdürü buraya gelerek ‘Biz kanalı açarız’ dedi ama halen bir şey yok” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘GÖÇECEĞİZ’

Hüsnü Gazioğulları (75), 100 dönüm arazisinin tamamının kuruduğunu vurgulayarak,”Bu gidişle buralardan göçeceğiz” derken, Fahrettin Gazioğulları (65) ise “İlgilensinler, barajı açsınlar insanlar menfaatini sağlasınlar. Bostan ve tarlaların yeniden işlenmesini istiyoruz. Buralar çöl olmaya başladı” dedi.

‘BİR YUDUM SU YOK’

Yukarı Mollahasan mahallesinden Abdulvahap Erzengin (61), yapılan barajdan bir fayda görmediklerini dile getirerek, “100 dönümden fazla arazim var ama bir yudum su yok” diye konuştu. Aynı mahalleden Mesut Erzengin ise 20 bine yakın ağacın kuruduğunu ifade ederek, “4 köy sudan kendi ekmek parasını kazanarak geçimini sağlıyordu. Adam vardı 100 dönüm tarlasına yonca ekerdi. 5-6 bin ot çıkarır satardı ve kendi kışlık geçimini sağlardı. İşte bu tür insanlarımız mağdur oldu” dedi.

‘HAYVANLARDA SUSUZ KALDI’

Aşağı Mollhasan’dan Haci Enver Vergili ise tıkanan mazgalın açılması için sondajcı dahi tutuklarını paylaşarak, “Biz sondajcıda tuttuk fakat ‘3 buçuk metre yük üzerine binmiş ve açamıyoruz’ dediler. Arazilerimiz, ağaçlarımızın hepsi yandı” ifadesinde bulundu. Dört köyde toplamda 20 bin dönüm arazinin kuruduğunu söyleyen Vergili, “Perişan olmuşuz. Hayvanlar bu suyu içiyor. Ağaçlar vardı. Suların kesilmesinden dolayı yarı yarıya üretim düştü. Duruma ilişkin su işlerine başvurduk. Geldiler 3 metreden fazla hafriyat içerisine düşmüş. Biz açamıyoruz. 3 yıldır halen açamadılar ve su gelmiyor. Daha önce hiç su kesilmedi” diye konuştu.

Konuya ilişkin aradığımız Devlet Su İşleri 17. Bölge Müdürlüğü ise telefonla sürekli başka iç hat numarasına yönlendirerek bilgi vermekten kaçındı.

EN SON EKLENENLER