AKP’li belediye ‘Paraya ihtiyacımız var’ diyerek esnaftan ‘bağış’ alıyor

Eyyubiye ilçe sınırları içinde dükkan açmak isteyen esnaf, belediyenin “Bağış” adı altında zorunlu hale getirdiği bin TL’nin üzerindeki parayı ödeyemeyince ruhsat alamıyor. Belediye, “Belediyemiz yeni, bu paraya ihtiyacımız var” diyerek kendini savundu.

Urfa’nın Eyyubiye ilçesi SSK Caddesi üzerinde bulunan kuyumcusundan, beyaz eşya satıcısına tüm esnaflar dükkan açarken belediyenin kendilerinden ruhsat işlemlerinin yanı sıra “bağış” adı altında ücret talep ettiğini iddia etti. Dükkanı olan esnaflar ülkedeki ekonomik krizin kendilerini olumsuz etkilediğini, iş yapamaz hale geldiklerini, buna rağmen belediyenin küçük esnafa yardım etmesi gerektiği yerde her açılan dükkandan ayrı ücretler aldığını söyledi.

‘TAM OLARAK NE İÇİN PARA ÖDEDİM BİLEMİYORUM’

SSK caddesinde beyaz eşya dükkanı olan İbrahim Yavuzel, dükkanı açtığı vakit ruhsat için gerekli evraklarını tamamladığını; ancak belediyeye gittiğinde bin 675 TL yatırmasını istediklerini söyleyerek, ruhsat birimindeki memurların kendisine “Vezneye ücreti yatır ruhsatı al” dediklerini söyledi. Paranın fazla olduğunu söylediğini belirten Yavuzel, “Bir çamaşır makinası eksik sattığını düşün ne olacak’ cevabını aldım. Parayı ödedim ve ruhsatı aldım. Tam olarak ne için para ödedim bilemiyorum” dedi.

BAĞIŞ ÖDEMEYİ REDDEDİNCE RUHSAT ALAMADI

Yine aynı cadde üzerinde kuyumcu dükkanı işleten Erdal Koç ise, yeni dükkan açmadığını sadece yolun karşı tarafına taşındığını ve ruhsat işlemlerini yeniden yaptığını söyleyerek, “Dosyamı hazırladım bin 480 TL yatırmamı istediler. Ancak giderlerde teberru yazıyordu. Teberrunun ne anlama geldiğini sordum. Bir takım bağış dediler. Onlara bağış yapmak istemediğimi söyledim. Ödemeyeceğimi söyleyince bana 750 TL’ye bağlarız dediler. Onu da ödemeyeceğimi söyledim. Ruhsatı almayınca da her gün dükkana gelip rahatsız ediyorlar. Ödeyen çok esnaf neden ödediğini bilmiyor. Ancak herkes bu durumdan rahatsız. Zorla bağış mı olur?” diyerek diğer ilçelerden de bu paranın alındığını ancak bu kadar fazla olmadığını söyledi.

‘BELEDİYEMİZİN PARAYA İHTİYACI VAR’

Konuya ilişkin görüştüğümüz Urfa Büyükşehir Belediyesi, “bağış”ın zorunlu olmadığını isteyen yurttaşın ödeyebileceğini söylerken, Eyyubiye Belediyesi ruhsat birimi yetkilileri ise, belediyelerinin yeni bir belediye olduğunu bu nedenle paraya ihtiyaçlarının olduğunu kaydetti. Belediye, “İlçe sınırları zaten konut değil arsa olarak görüldüğü için ruhsat verilmiyor. Ancak belediyemiz yurttaşlar için elini taşın altına koydu ve onlara ruhsat verdi. Bu nedenle belediye için aldığımız bağışlara belediyemizin ihtiyacı var” dedi.

EN SON EKLENENLER