Baydemir : Canlar için cemevi inşa etmek en onurlu projedir

HDP Parti Sözcüsü Ali Osman Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yaptırdığı cemevinin en önemli ve en onurlu proje olduğunu söyledi. “Eğer benim şehrimde canlar yaşıyorsa, Aleviler yaşıyorsa, benim onlara cemevi inşa etmem kadar doğal ve gerekli daha ne olabilir” diyen Baydemir, “Hakkımda fezleke düzenlenmiş olması 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılmak istenişim benim açımdan bir onurdur” dedi. Fezleke düzenlenmesinin aynı zaman da Alevi düşmanlığı olduğunu vurgulayan Baydemir, “Cemevinin kurdelesini dedelerimiz, imamlarınız, seydalarımız papazlarla birlikte kestiler. Bundan daha güzel laiklik olur mu? diye sordu. Baydemir, Diyarbakır’da cemevini  ibadete açmanın, Kerbela, Dersim, Sivas ve Çorum katliamlarının mantığıyla hesaplaşmak olduğunun da altını çizdi. 

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, HDP Parti Sözcüsü Ali Osman Baydemir, “Diyarbakır’da canlar için cemevi inşa etmek büyükşehir belediyesi olarak altına imza atmış olduğum en önemli ve en onurlu projelerden bir tanesidir. Büyük bir gururdur” dedi.

“Bir belediye olarak eğer benim şehrimde canlar yaşıyorsa, Aleviler yaşıyorsa, benim onlara cemevi inşa etmem kadar doğal ve gerekli daha ne olabilir.” diyen Baydemir, “Hakkımda fezleke düzenlenmiş olması 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılmak istenişim benim açımdan bir onurdur” diye konuştu.

“FEZLEKE DÜZENLENMESİ AYNI ZAMANDA ALEVİ DÜŞMANLIĞIDIR” 

“Cemevi için değil 2 yıl, 20 yıl da cezaevinde yatsam benim başım gözüm üstüne” ifadesini kullanan Baydemir şöyle konuştu:

“Ben bu hizmetimin arkasındayım, imzamın arkasındayım, protokolün her maddesinin arkasındayım. Her şeyden önce cemevi inşamızdan dolayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile protokol imzaladığımız için böylesi bir fezlekenin düzenlenmiş olması aynı zamanda bir Alevi düşmanlığıdır. Bu aynı zamanda farklı inanç ve kültürlere tahammülün olmadığının göstergesidir. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir yerel kamu görevlisi cemevi inşa ediyor. Eğer bugüne kadar yani Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi’nin bu hizmetine kadar bu ülkede kamu otoriteleri cemevi inşa etmemişse bu her şeyden önce laiklik ilkesine aykırıdır. Çünkü bu toplumda milyonlarca can yaşıyor. Milyonlarca Alevi yaşıyor ve onların bir inancı var. İnançlarının gereğinin yerine getirilmesi için, ritüellerinin yerine getirilmesi için, mekânlara ihtiyaç var. Çok açık söylüyorum. Kilise nasıl bir ibadethane ise ve saygı duyuyorsak ve başımızın üzerinde yeri var ise cami nasıl bir ibadethaneyse saygı duyuyorsak ve başımızın üzerinde bir yeri var ise cemevi de aynı şekilde bir ibadethanedir ve canların kutsalıdır.”

“DİYARBAKIR’DA 100 YIL SONRA EZAN SESİ, ÇAN SESİ SEMAH İLE BULUŞTU”

HDP Urfa Milletvekili ve Parti Sözcüsü Osman Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin aynı zamanda amerdi,  xani camisini inşa ettiğini hatırlatarak, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda Suryani, Keldani’lerin ibadetlerini etkin bir şekilde yapabilmeleri için kiliselerine destek verdi. Belediye, neredeyse 100 yıl önce düzenlemiş, büyük bir saygısızlık olarak kilise ahıra, harabeye dönüştürülmüştü. O kiliseyi tekrar ayağa kaldırdı. Restore etti. Kendi bütçesinden tekrar ibadete açtı. Diyarbakır’da neredeyse 100 yıl sonra bir kez daha ezan sesi, çan sesi semahla buluştu” diye konuştu.

“BUNDAN DAHA GÜZEL LAİKLİK ÖRNEĞİ OLUR MU?”

Çok dilli, çok inançlı, çok kültürlü bir toplumun sahip olması gereken değerler manzumesine tanıklık ettiklerini ifade eden Baydemir, duygularını şöyle dile getirdi:

“Bu inanılmaz duygusal atmosferlerdir aynı zamanda. Düşünün Diyarbakır’da cemevimizin inşasında ülkenin dört bir yanından canlar geldi. Dedeler geldi. Bu seremonide medrese seydaları, dedelerle birlikte kilise papazlarıyla birlikte beraber kurdele kestiler. Cemevinin kurdelesini dedelerimiz, imamlarınız, seydalarımız papazlarla birlikte kestiler. Sur Grasgos kilisesinin açılışını aynı şekilde dedeler, papazlar ve seydalar birlikte kestiler. Birbirinden farklı inançların temsilcileri, mensupları bir diğer inancın ibadethanesini açıyor. Bundan daha güzel bir laiklik örneği olabilir mi?”

 

“MARAŞ’TA, SİVAS’TA, ÇORUM’DA, GAZİ’DE OLDUĞU GİBİ TEKÇİLİK KERBELADIR”

“Çok açık ve net bir mesaj veriliyor. Bu kararla bu fezlekeyle deniliyor ki, bu toplum tekçi olacak, bu toplum tekçi kalacak” ifadesini kullanan Baydemir, “Mensubu olduğumuz inanç açısından tekçilik şilttir, tekçilik katliamcılıktır. Çorum’da olduğu gibi, Sivas’ta olduğu gibi, Madımak’ta olduğu gibi, Gazi’de olduğu gibi, Maraş’ta olduğu gibi tekçilik Kerbeladır. Tekçiliğe var olduğumuz sürece karşı çıkacağız. Bütün inançların eşitçe, özgürce, kardeşçe birbirini tanıyarak birbirine saygı duyarak, beraber yaşam sürdürmelerini savunucusu olacağız. Bedeli ne olursa olsun bunu göğüsleyeceğiz” dedi.

“İNANÇLARA POZİTİF YAKLAŞTIĞIMIZ İÇİN BELEDİYEYE KAYYUM ATANDI”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmış olmasının bir nedenin de, HDP ‘in inançlara bu şekilde pozitif yaklaşmasından kaynaklandığını vurgulayan Osman Baydemir,  “Çünkü farklı bir paradigma, farklı bir fikriyatı, somut örneklerle hayata geçirmenin çabasını biz ortaya koyduk” diye belirtti.

“EŞİTLİK İÇİN, DİN VE VİCDAN HÜRRİYETİ İÇİN KOLKOLA YÜRÜYELİM”

Aynı zamanda Diyarbakır’da cemevini  ibadete açmanın, Kerbela, Dersim, Sivas ve Çorum katliamlarının mantığıyla hesaplaşmak olduğunun altını çizen Baydemir, şu mesajı verdi:

“Şimdi yapmamız gereken bir şey var. Şeyh Said’in torunları, Pir Sultan’ın torunları, Hacı Bektaş’ın torunları, Anadolu ve Mezopotamya insanları olarak kolkola, yürek yüreğe, omuz omuza, çoğulculuk için, demokrasi için, eşitlik için gerçek manada din ve vicdan hürriyeti için beraber yürümemiz gerekiyor.”

“BÜTÜN CANLAR MÜSTERİH OLSUNLAR, BENİM İÇİN ONURDUR”

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, konuşmasının sonunda “En derin saygılarımı sunuyorum, bütün canlar müsterih olsunlar 2 yıl değil  20 yıl da olsa bu dosyadan bana verseler benim için onurdur” dedi. Hak divanında esas mücadelemizi, esas hesaplaşmamızı hak divanında yapacağız” dedi.

Cebrail ARSLAN/Pirha

EN SON EKLENENLER