Can Dündar: Berberoğlu yalnız bırakıldı

MİT TIR’ları davasından CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını değerlendiren gazeteci Can Dündar, “Bugün çok iyi görüyoruz ki orda yalnız bırakıldı hem yargılananlar hem de CHP Milletvekili Enis Berberoğlu” dedi. 

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları davasından tutuklanmasını bu davanın sanıklarından gazeteci Can Dündar, Özgürüz.org’da değerlendirdi. Enis Berberoğlu’nun yalnız bırakıldığını söyleyen Can Dündar, kararın CHP’ye gözdağı olduğunu ifade etti. 

Dündar’ın açıklamaları şöyle:

“Türkiye’yi iki saray yönetiyor, biri Başkanlık sarayı diğeri adalet sarayı. Başkanlık sarayı emrediyor adliye sarayı yapıyor bunu artık hepimiz biliyoruz. Erdoğan bu dava ilk açıldığında bunu kişisel bir davaya dönüştürmüştü, biz sanık kendisi müdahil, şikayetçi durumunda. MİT’le birlikte sanki kişisel davasıymış gibi müdahil koltuğunda avukatları oturuyordu. Dedi ki ‘bunu yapan bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu’ Şimdi o bedeli ödetmeye devam ediyor. Hem de hiçbir hukuk dinlemeden, tamamen hukuksuz bir dava. 

‘SUÇLU OLAN BİZ DEĞİLİZ’ 

Suçlu olan biz değiliz, suçlu olanlar bu gizli operasyonları yapanlar, bunu eline yüzüne bulaştıranlar, halkına yalan söyleyenler, Meclis’ten gizli bu operasyonu yapanlar. Suçlu olan aynı zamanda MİT, bu uluslararası bir suç, bunu çok iyi biliyorlar. Halka yalan söylediler; önce tıbbi yardım cihazı var dediler yalandı, sonra Türkmenlere gidiyor dediler, bu da yalandı. Bizzat bugün Başbakan yardımcısı olan Tuğrul Türkeş ‘Vallahi de billahi de o TIR’lar Türkmenlere gitmiyordu’ dedi. Kime taşındığını artık bütün dünya biliyor. 

‘ENİS BERBEROĞLU YALNIZ BIRAKILDI’

Bugünkü karar Cumhuriyet Halk Partisi’ne gözdağıdır. CHP cezalandırılmak isteniyor. CHP’nin bir grup milletvekili aslında bu davada yargılanan bizlerin yanında oldu sahip çıkmaya çalıştı ama ne yazık ki bu bir grup değerli vekilin ötesine geçmedi. Bugün çok iyi görüyoruz ki orda yalnız bırakıldı hem yargılananlar hem de CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, çok isterdim ki bugün CHP tüm kadrolarıyla orda olsun, Adliye Sarayının önünde adalet için haykırsın ve o ses içeriye ulaşsın. Bunu yapmadığımız sürece hiçbir zaman adalet bekleyemeyiz. Bunu CHP’li vekillere söylediğimde demişlerdi ki ‘Biz davayı siyasallaştırmak istemiyoruz’ demişlerdi, daha ne kadar siyasallaşabilir ki bu dava, bu dava baştan sona siyasi bir dava. 

‘AĞIRLIK KOYMANIN ZAMANI’

Artık adalet için genel başkan düzeyinde orda olmanın ve ağırlık koymanın zamanı. Ben tekrar bu haberi sonuna kadar savunduğumu buradan belirtmek istiyorum. Biz gazeteciyiz, gazetecilik görevimizi yaptık. Uluslararası bir suçu teşhir ettik, bu halkın ne büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu, oraya aktarılan silahların nasıl Türkiye’ye döndüğünü, nasıl o silahla ne yapıldığını bilmediğimizi aslında bir şekilde ortaya koyduk. Bu hükümetin halkına, Meclise nasıl yalan söylediğini, bir operasyonu nasıl eline yüzüne bulaştırdığını belgeledi.

Bu kararlar bütün dünyanın bunu daha iyi görmesini sağlıyor, daha fazla cezalandırılmak istemiyorsak daha fazla tepki göstermeyi öğrenmemiz lazım. Her türlü yargılamaya ve tutuklamaya karşı doğru bildiğimiz gazeteciliği yapmaya devam edeceğiz.” (EVRENSEL-HABER MERKEZİ)

EN SON EKLENENLER