DAİŞ davasında 12 tahliye

DAİŞ üyeliği ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından 17’si tutuklu 35 sanığın yargılandığı davada, 12 kişi tahliye edildi.

DAİŞ üyeliği ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından 17’si tutuklu 35 sanığın yargılandığı davada, 12 kişi tahliye edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, 17’si tutuklu 31 sanık hazır bulundu. Mahkemeye gelen belgelerin okunmasının ardından sanık avukatları tahliye talebinde bulundu. Daha sonra söz alan duruşma savcısı, “sanıklar üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, sanıklara yüklenen suçun katalog suçlardan olması” gerekçesiyle sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Ardından söz alan tutuklu sanıklar, suçlamaları kabul etmediklerini belirterek tahliye talebinde bulundu.

TUTUKLULUK SÜRELERİ YETERLİ GÖRÜLDÜ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Ali Karataş, Orhan Küçük, Selim Sürmeli, Emin Güneş ve Serdar Kerim’in, “mevcut delil durumu, dijital kayıtlar, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması sanıklara yüklenen suçun tutuklamayı gerektiren katalog suçlardan olması ve adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı” gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Mahkeme heyeti, tutuklu diğer 12 sanık hakkında ise, tutuklulukta geçirdikleri süreyi dikkate alarak yurtdışı yasağı ve haftanın belli günleri karakola giderek imza atmak koşuluyla tahliyelerine karar verdi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcısı Mehmet Şenay Baygın tarafından hazırlanan iddianamede 6 sanık hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Savcılık, tüm şüpheliler hakkında “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası talep ediyor.

İddianamede, şüphelilerin İstanbul Sultanbeyli’de “Ribat eğitim kurumu” ve “sübyan okulu” adı altında kurulan sözde okullarda, çatışma bölgesinde bulunan ya da ölen DAİŞ mensuplarının çocuklarına özel dersler verdiği belirtiliyor.

DAİŞ mensuplarına yönelik hazırlanan iddianamede şüpheli Selim Sürmeli’nin, DAİŞ’in talimatı doğrultusunda 12 Ekim 2016 tarihinde, Ankara’da TBMM’de ve AKP İl Başkanlığı civarında, İstanbul’da da Caferilerin kullandığı Zeynebiye Cami çevresinde keşif amaçlı dolaştığı tespitine yer verildi. Alınan istihbarat sonucu teknik ve fiziki takibe alınan şüphelinin dikkat çekmeyecek şekilde giyindiği, sakallarını kısalttığı anlatıldı.

EN SON EKLENENLER