FC Barcelona Vakfı ve BM’den mülteci çocuklar için kampanya

Barcelona Futbol Kulübü Vakfı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, mülteci çocuklar için “Sign andPass” adıyla ortak bir kampanya başlattı.

Savaş veya baskılardan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan mülteci çocuklar başta olmak üzere tüm mültecilerin güven içinde yaşayabileceği, eğitimini alabileceği ve ailesine destek için çalışabileceği koşulların yaratılması için Barcelona Futbol Kulübü Vakfı ile Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, “Sign andPass” adıyla ortak bir kampanya başlattı. Kampanyanın adı ise Barselona’ya büyük başarılar getiren oyun stili olan “Bir dokunuş ve bir pas”dan esinlenerek oluşturuldu. Destekçiler sanal ortamda bir futbol topu imzalayarak sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarına göndererek kampanyanın geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilecek.

Sanal imza ile topu imzalayacak olan destekçiler daha sonra imzaladıkları bu topu Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin #Aveclesréfugiés adlı hastagı ile etiketleyerek arkadaşına gönderecek. Mülteciler Yüksek Komiserliği de gelen bu destek üzerinden dünya devletlerine mültecilerin daha güvenli, eğitimlerini alabileceği ve ailelerine destek vermek için çalışabileceği bir ortamı yaratmaları noktasında çağrı ve baskı yapacak.

MESSİ: SEN DE İMZALA VE GÖNDER

İlk olarak Barselona’nın ünlü futbolcularından Lionel Messi ve Neymar Junior ile başlayan kampanyanın tanıtımı için çekilen videoda, Messi “Mülteciler için böylesi önemli bir inisiyatif almaktan gurur duyuyorum. Umuyorum ki bu çalışma dramatik koşullarda yaşamak zorunda dünyadaki milyonlarca mülteci çocuklara bir katkı sunar. Sen de imzala ve sıradakine gönder” ifadelerini kullanıyor.

SPOR SOSYAL PROJELERE ÖNCÜLÜK ETMELİ

Kampanyanın tanıtımı ve mültecilerin içinde yaşadığı koşulları göstermek için uluslararası bir forum düzenlendi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Barselona FC Vakfı ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği arasındaki bu iş birliğinin milyonlarca mülteci çocuğun durumunda önemli bir düzelme yaratacağını umduğunu belirterek, bu kampanyanın aynı zamanda kitleleri de harekete geçireceğini beklediğini söyledi.

Barselona Futbol Kulübü Vakfı başkanı Josep Maria Bartomeu da, bugün dünya genelinde 21 milyonu aşkın mülteci çocuğun var olduğunu belirterek, sporun sosyal alanlardaki gelişimlerde ön ayak olmasını sağlamanın kendi görevleri olması gerektiğini söyledi. Amaçlarının sadece Yüksek Komiserlikle böylesi bir kampanyayı başlatmakla sınırlı olmadığını ifade eden Bartomeu, aynı zamanda farklı iş çevrelerini ve kurumları da birebir bu çalışmanın içine katmayı da amaçladıklarını söyledi.

Barselona Futbol Kulübü Vakfı ayrıca Temmuz ayında Yunanistan, İtalya ve Lübnan’daki karşılama merkezlerinde mülteci çocukların bulundukları ülke ile uyumunu kolaylaştırmak ve sosyal koşullarını düzeltmek amacıyla FutbolNet adlı programın da hayata geçirileceğini duyurdu.

EN SON EKLENENLER