Gazeteci Türfent’in duruşmasında dinlenen tanıklar: İşkence ile ifademiz alındı

Yüksekova’da sokağa çıkma yasakları döneminde yaptığı haberler nedeniyle 13 ay önce tutuklanan gazeteci Nedim Türfent’in duruşmasında tanık olarak dinlenenler, işkence altında ifadelerinin alındığını söyledi.

Van’da 13 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent hakkında 22.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Türfent’in, “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile yargılandığı duruşmada avukatı hazır bulunurken, Türfent bulunduğu Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilgi ve İletişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmayı, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Artıgerçek’ten Mehveş Evin, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Örgütlenme Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, Gazeteci Nevin Sungur ile Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilciliği’nden Deniz Yıldız ve Türfent’in ailesi izledi.

‘KAFAMA BASIP SELFİE ÇEKTİLER’

Duruşma kimlik tespiti ve ardından iddianame özetinin okunması ile başladı. Savunma yapan Türfent, gözaltI sırasında işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını belirtti. Bir özel harekat polisinin başının üzerine ayağını koyup, basın kartını da yanına bırakarak selfie çektiğini söyleyen Türfent, zırhlı araç içinde ise bir polisin kendisine silah dipçiği ile cinsel tacizde bulunduğunu kaydetti. Türfent, suç duyurusu dilekçelerine rağmen polisler hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi.

ASIL NEDEN ‘TÜRKÜN GÜCÜNÜ GÖRECEKSİNİZ’ HABERİ

Tek faaliyetinin gazetecilikten ibaret olduğunu vurgulayan Türfent, yargılanmasının asıl nedeninin ise yayınlandığı sırada büyük tepki toplayan ve İçişleri Bakanlığı tarafından da soruşturmaya konu edilen “Türkün gücünü göreceksiniz” başlıklı video haberi olduğuna dikkat çekti. Bu haber sonrasında emniyetin resmi telefonundan aranıp tehdit edildiğini, izlediği her haber sırasında polis tarafından taciz edilip, zaman zaman plastik mermilere de hedef olduğunu dile getiren Türfent, “JİTEM” adlı sosyal hesaptan da fotoğrafları paylaşılarak ölümle tehdit edildiğini söyledi.

‘TUTUKLULUK SÜREM CEZAMIN İNFAZI OLDU’

Tutukluluk süresine dikkat çeken Türfent, “Tutukluluk halimin devamı için ‘kaçma şüphesi’ gerekçe gösteriliyor. Ben ölüm tehdidi aldığımda bile kaçmadım. Tutukluluk sürem kendi başına cezanın infazı oldu” diyerek, tahliye talep ederek, beraatını istedi.

‘BU İDDİANAME İDEOLOJİK SALDIRI AYGITIDIR’

Türfent’in avukatı Harika Karataş ise, SEGBİS sistemine dava süreçleri uzamasın diye kerhen katıldıklarını, ancak artık bu uygulamanın rutin hale geldiğini belirterek, yargılamalardaki yüzyüzelik ilkesinin gözetilmesini talep etti. Karataş, iktidarların gücünü hissettirmek için hukuku aygıt olarak kullandığını, bu davanın iddianamesinin ise hukuk garabeti olduğunu vurguladı. Karataş “Bu iddianame bir ideolojik saldırı aygıtıdır ve müvekkilimi itibarsızlaştırma amacını taşımaktadır” dedi.

ÖNCE TANIMADI SONRA…

Karataş’ın ardından tanık ifadelerine geçildi. Türfent aleyhine tanıklık yapanlar SEGBİS ile mahkemeye bağlandı. Tanıklardan Nahide Özaraz, ilaç kullandığı için sezgilerinin tam olmadığını belirterek, önce sanığı tanıyamadığını söyledi. Ardından Türfent’in gazeteci olduğunu ve örgüt haberlerini yaptığını, örgüt üyesi olduğunu ileri süren Özaraz, “Bir gün Diyarbakırlı küçük bir örgüt üyesinin fotoğraflarını çekiyordu. Onun fotoğraflarını çok çekince kız bana sordu ‘Niye bu kadar çok benim resmimi çekti’ diye” şeklinde konuşmasını sürdürünce, kadın hakim müdahale ederek, “Dedikodu yapma, örgüt üyesi miydi, bildiklerini anlat” diye azarladı.

‘GÖZALTINDA 2 DİŞİMİ ÇEKTİLER’

Diğer bir tanık olan Can Güler, Türfent’i tanımadığını, gözaltında kerpeten ile iki dişinin çekildiğini belirterek, “İşkencede iki dişimi kerpeten ile çektiler ve ‘eğer savcılıkta da imzaladığın ifadeyi savunmazsan kalanları da çekeceğiz’ dediler” diye konuştu.

TANIKLARDAN AYNI İFADE: İŞKENCE ALTINDA İFADEM ALINDI

Tanıklardan Dilhat Kılıçoğlu, Sedat Ayyıldız ve Şivan Şedal da işkence altında ifade verdiklerini ve gazeteci Türfent’i tanımadıklarını belirtti.

Mahkeme verilen aranın ardından devam ediyor.

EN SON EKLENENLER