HDK’den 15-16 Haziran açıklaması

HDK, 15-16 Haziran direnişinin yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin her kimlikten ezilen halkları ve emekçileri olarak yeni 15-16 Haziran’lar yaratmak ve insanca eşit, özgür bir hayatı bu topraklarda kurmak görevimizdir” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Türkiye tarihinin en büyük işçi direnişi olan 15-16 Haziran’ın 47’nci yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Bugün Türkiye emekçileri OHAL/KHK rejimi altında başta kıdem tazminatı ve kamuda iş güvencesi olmak üzere tüm tarihsel kazanımlarını kaybetmenin eşiğinde bulunmaktadır” denilen açıklamada, tıpkı o gün olduğu gibi mücadeleci sendikaların hedef haline getirildiği aktarıldı.

Açıklamada, “Var olan karanlık tabloya rağmen Türkiye emekçileri ve halkları tıpkı 15-16 Haziran büyük direnişinde olduğu gibi bugünün OHAL/KHK faşizmine gereken yanıtı verecektir. Kendisine reva görülen bu kölece çalışma koşulları, güvencesiz gelecek ve onursuz yaşam dayatmasına karşı mücadelesini büyütecektir. Nitekim, tüm engellemelere rağmen tekçi sarı sendika dayatmasına karşı mücadele eden metal işçileri, grev yasaklarına eylemleri ile yanıt veren cam işçileri bu umudun taşıyıcısı olmuştur” denildi.

Açıklamanın sonunda, “Türkiye’nin her kimlikten ezilen halkları ve emekçileri olarak yeni 15-16 Haziran’lar yaratmak ve insanca eşit, özgür bir hayatı bu topraklarda kurmak görevimizdir” vurgusu yapıldı.

 

EN SON EKLENENLER