Kadınlar ekmeğini aşını alıp Sur’a aktı

TJA ve Amed Ekoloji Derneği öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kadın, ekmeğini aşını alarak Sur halkı ile dayanışmaya aktı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yıkım kıskacında olan Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde, direnişi sürdüren aileler ile dayanışma ağı büyüyor. Sur’un Yıkımına Hayır Platformu tarafından başlatılan “Ekmeğini, suyunu al, Sur’a gel” kampanyası kapsamında, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti yüzlerce kadın Sur’a aktı. DTK Eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Kadın Meclisi sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Dilek Öcalan, Sibel Yiğitalp ve Aycan İrmez, görevden uzaklaştırılan DBP’li bölge belediye eşbaşkanları ile yüzü aşkın kadın, Lalebey Mahallesi’nde yeryüzü sofrasında Sur’lu kadınlarla bir araya geldi. Yıkım kararı alınan Çeltik Kilisesi önünde bir araya gelen kadınlar, getirdikleri yemeklerle iftar sofrasını kurdu.

Amed Ekoloji Derneği üyesi ekolojist kadınlar öncülüğünde Alipaşa Mahallesi’nde bulunan Meydana Çêlekan alanında yeryüzü sofrası kuruldu. Öğlen saatleri ile birlikte ekmeğini aşını alıp Sur’a gelen kadınlar, Sur’un kültürü ile kazanlarda kurulacak yeryüzü sofrası için kazanlarda yemek pişirmeye başladı. İftar saatinin yaklaşması ile kurulan sofralar, kazanlardan doldurulan tabaklar ile iftar sofrası hazırlandı.

Her iki mahallede ezan okunmasıyla yüzlerce kadının oturduğu yeryüzü sofralarında iftarlar açıldı. Renkli sofralara, kadın dayanışması damgasını vurdu.

ÇOCUKLAR DUVARLARI RENGARENK BOYADI

Kadınların dayanışmasının yanı sıra, Amed Şehir Tiyatrosu çocuklar ile bir araya geldi. İftardan saatler önce sokaklara gelen tiyatrocular, çocuklarla oyunlar oynadı. Oyunların ardından Meydana Çêleka alanına gelen çocuklar, tiyatrocuların getirdiği boyalarla boyama yaptı. Tiyatrocuların dayanışması çocukların yüzlerine yansıdı.

Lalebey Mahallesi’nde yüzlerce kadının dolduğu yeryüzü sofrasında yenilen yemekler ardından, halaya duruldu. Yıkım kıskacında olan sokaklar, türküler eşliğinde halaya duran kadınların zılgıtları ile yankılandı.

EN SON EKLENENLER