Kemal Gün’e destek veren Ferhat Tunç’a para cezası

Oğlunun kemiklerini almak için açlık grevi yaptığı dönemde Kemal Gün’ü ziyaret eden sanatçıya idari para cezası kesildi.

Daha önce Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleşen Dersim anması nedeniyle Tunceli Valiliği tarafından sanatçı Ferhat Tunç’a “Kabahatler Suçu” kapsamında 227 TL para cezası kesilmişti. Valilik sanatçıya bu kez farklı bir gerekçeden yeni bir para cezası kesti.

Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda oğlunun kemiklerini almak için açlık grevi yapan Kemal Gün’ü ziyaret etmesini ‘kabahat’ olarak değerlendiren Valilik, Tunç’a ikinci kez 227 lira para cezası verdi.

Kendisine iletilen yeni cezaya tepki gösteren Ferhat Tunç, itiraz edeceğini belirtti. Tunç, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Eskiden Dersim’e sokmayarak bizi cezalandırıyorlardı, şimdi de para cezasıyla Dersim’de bulunmayı, Seyit Rıza Meydanı’nda oturmayı suç haline getiriyorlar. Cezanın gerekçesi yazılı değildi. Daha sonra açlık grevi yapan Kemal Gün amcamızı ziyaretle ilgili olduğunu anladım. O akşam meydanda oturuyorduk ve kalktıktan sonra Kemal Amca’ya bir merhaba verelim istedik. Tümü bundan ibaret. Yani selam verip ayaküstü sohbet etmek ‘Kabahatler Kanunu’ uyarınca suç olmuş. Aynı yasa kapsamında Kemal Gün’den talep edilen paranın on bin liranın üzerinde olduğunu da hatırlatayım. Dersim halkının neden eylemlere katılırken tedirgin olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Utançla anılacak aşağılık bir uygulama bu. Bu cezalarla halkı susturmaya, geri adım atmaya zorladıklarını düşünüyorlar. Ancak bu devran hep böyle gitmez. Baskıya ve zulme boyun eğecek kadar onursuz bir halk olmadığımızı görecekler.”

Artı Gerçek

EN SON EKLENENLER