‘Mücadelesine mücadele katmak tek amacım’

ZANA SEYDÎ-DICLE EHMED

Savaşçı Destan Temmuz’un (Ayşe Deniz Karacagil) cenaze törenine katılmak üzere Kobane’ye gelen annesi, tek amacının kızının mücadelesine mücadele katmak olacağını söyledi.

28 Mayıs’ta Reqqa çevresinde şehit düşen Destan Temmuz’un cenazesi bugün Kobane’de düzenlenecek törenle uğurlanacak.

Destan Temmuz’un anne ve babası cenaze törenine katılmak üzere dün Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan geçerek Kobane’ye geldi.

ANHA’ya konuşan Şehit Destan Temmuz’un annesi Nuray Erçağan, Kobane’ye ilişkin şunları söyledi: “Kobane’yi ilk direniş olarak duyduğumuzda ‘Kobane Stalingrad’dır geçilmeyecek’ dendi ve Kobane geçilmedi. Şehit düşen, toprağa düşen birçok arkadaş bize bu Kobane’yi devretti. Eğer ben buraya geliyorsam, o zamanki direniş sayesinde. Onların hepsinin canlı yaşadığını hissediyorum, birbirleriyle şakalaştıklarını, güldüklerini hissediyorum.”

Erçağan, Şehit Destan’ın Rojava’ya gelişine ilişkin ise şu şekilde konuştu: “Türkiye’deki mücadelesi, Gezi süreci, hapishane süreci ve ona yapılan haksızlığın boyutu Deniz’i Kobane’ye taşıdı. Türkiye’deki savaşımı bitmedi, ancak Kobane’yi ön plana aldı. Buradaki Ezidi kadınların, Ezidi çocukların, Süryanilerin, Kürt kadınların saldırıya uğraması Deniz’in mücadelesini Kobane’ye taşıdı.”

Şehit Deniz’in direnişinin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada izlendiğini söyleyen Nuray Erçağan, “New York’tan, Fransa’dan, Lübnan’dan benimle üzüntülerini paylaştılar. O kadınlar biliyordu ki Deniz onlar için de savaşarak hala yaşıyor, yaşatılacak da” dedi.

Şehit Deniz Rojava’dayken hiç görüşmediklerini ancak bir anne olarak kızını hissettiğini söyleyen Erçağan, “Gitmeden evvel ben ona ulaşmaya çalıştım. Irak’a gittim. Irak’ta aynı anda aynı nefesi aldık Kerkük te, öyle hissetmiştim. Rojava’ya geldiğinde görüşmedim” dedi.

Erçağan, Şehit Deniz’in her zaman kendi kararlarıyla hareket ettiğini ve bir anne olarak kızına saygı duyduğunu belirtti ve şunları söyledi: “O bir birey, bir kadın. Rojava’da olmak kendi kararıydı, savaşmak da yine kararıydı. Çünkü onun kendi birikimi Destan Yörük, Destan Temmuz’u oluşturdu. Onun için, ben bir kadın olarak sadece onu selamlıyorum ve onun da yaşamına yaşam katmak, mücadelesine mücadele katmak tek amacım olacaktır.”

Şehit Destan’ın, öncelikle kendi isteği olduğu için Kobane’de defnedileceğini söyleyen anne Erçağan, Türkiye’de insan hayatının öldükten sonra da tehlikede olmasının da Kobane’de defnedilmesinin bir başka sebebi olduğunu belirtti.

Önemli olanın halkların birleşik mücadelesi olduğunu belirten Erçağan, YPG’li şehitleri de anarak şöyle konuştu: “Onların hala yaşadığını hissediyorum. Saldırı olduğu sürece bizim direnmemiz, mücadelemiz sürecek. Sınırlar olmadan, betonlar olmadan suyumuzu, nefesimizi paylaştığımız ve birlikte ürettiğimiz, savaşsız günler keşke olsa. Bir gün o duvarlar yıkılacaktır, ben buna inanıyorum.”

 (na)

KOBANÊ –ANHA

EN SON EKLENENLER