Savaş uçaklarının sesi Diyarbakırlıları canından bezdirdi

Kent merkezinde yer alan Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nden her gün sayısız kalkış-iniş yapan savaş uçaklarının gürültü kirliliği, yurttaşların hayatını kabusa çevirdi.

Diyarbakır’da kent merkezindeki 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’nden her gün onlarca savaş uçağı peş peşe kalkış-iniş yaparken, uçakların neden olduğu gürültü kirliliği insanların yaşamını olumsuz etkiliyor ve dengesini bozuyor. Savaş uçaklarının her kalkışında bombardımana tuttukları yerlerde doğal tahribatlara yol açarken, kent halkına adeta psikolojik işkence yaşatılıyor. Birçok kez kent üzerinde alçak uçuş yaptırılan uçakların çıkardığı korkunç ses, halkı canından bezdirdi.

ETRAFTAKİ MAHALLEDE ÇİVİ ÇAKILMASINA İZİN YOK

Kentin ortasındaki jet üssünün etrafındaki yapılarda “güvenlik” gerekçesiyle yeni yapıların yapılmasına veya onarılmasına dahi izin verilmiyor. Üssün hemen yanındaki Bağlar ilçesinin Alipar Mahallesi’nde 2 katın üstünde imara izin verilmezken, yurttaşların evlerin çatı kısmında onarım yapmasına engel olunuyor. Jet üssü mahallede büyük mağduriyetler yaratırken, yakınlarda kurulan atış poligonu da Alipınar Mahallesi’nde yaşayanların kendisini sürekli bir çatışma ortamında hissetmesine sebep oluyor. Mahalleliler, yaşadıkları bu mağduriyetler nedeniyle hava alanının biran önce kent dışına taşınmasını istiyor.

‘RAHATSIZ OLMAMAK MÜMKÜN MÜ?’

Mahallede 60 yıldır yaşayan Eyüp Akyapı, “Her gün defalarca kalkıp inen uçakların sesinden rahatsız olmamak mümkün mü? Ben yıllardır bu sesler altında yaşıyorum ve kanıksadım. Belki de çocuklar, genç yaşta olanlar perişan oluyor” dedi. Uçakların kalkış esnasında çıkardığı ses nedeniyle çocukların yataktan fırladığını belirten Akyapı, “Havaalanının bir an önce buradan kaldırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘UÇAK HER KALKTIĞINDA ÇOCUKLAR AĞLIYOR’

Mahallede ikiz bebekleri ile yaşayan Fatma Komal da, “Çocuklarım her uçak kalktığında korkudan ağlıyor. Bu seslerden benim bile psikolojim bozuldu. Bu çocukların sağlıklı büyümesi mümkün değil” diye belirtti.

‘KAT ÇIKMASINA İZİN VERMİYORLAR’

Hayatlarının adeta işkence gibi olduğunu vurgulayan Hediye Akyapı ise, üssün bir an önce kent dışına taşınmasını istedi. Mahallede devam eden güvenlik uygulamalarından şikayetçi olan Akyapı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuklarımın her ikisi de evlilik çağında ve yakında evlenecekler. Evimizin üstüne kat çıkmaya da izin vermiyorlar. Ben şimdi bu fakir halim ile gidip nereden ev bulayım çocuklarıma?”

Mahalledeki 9 yaşındaki Habip isimli çocuk ise yüksek sesten korktuğunu söyledi.

EN SON EKLENENLER