Annesinin ölümüne tanık çocuk: Ölümle tehdit ediliyor

Annesinin öldürülmesine tanık olan M.Eker, tanık olarak dinleneceği mahkeme öncesi, annesinin yakınları tarafından kaçırılarak ölümle tehdit edildi.

Urfa’nın merkez Eyyubiye ilçesinde 5 Ekim 2016’da cezaevinden çıktığı gün eşi Havva Eker’i (27) çocuklarının gözü önünde öldüren Halil İbrahim Eker’in (36) 12 yaşındaki oğlu M. Eker kaldığı annesinin akrabaları tarafından dün kaçırıldı. Saat 12.00’de Eyyubiye ilçesi Bıçakçı mahallesi Kule caddesinde gri renk bir araç tarafından önce takip edilip, sonra zorla araca bindirilen M. Eker, kendisini kaçıranların elinden kurtulduktan sonra götürüldüğü İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube’de avukatının eşliğinde ifade verdi.

ÖLÜMLE TEHDİT ETTİLER!

İfadesinde annesi Havva Eker’in babası İbrahim Halil Eker tarafından öldürüldüğünü belirten M.Eker, ifadesinde şunları söyledi: “Velayetim babaannemde ve onlarla yaşıyorum. Babam annemi öldürdüğü için cezaevinde. 10 gün sonra duruşması var. Duruşmada tanık olarak dinleneceğim. Kaçırılmadan 4 gün önce evimizin önünde oynarken annemin babası Mehmet Yaşar Eriçek beni gördü, ‘Seni öldüreceğim’ dedi. Sonra bugün saat 12’de eczaneye giderken bir araç beni takip etti. Biri ağzımı kapatıp zorla araca bindirdi. Araç içinde üvey anneanem Fehime Özgül Eriçek, teyzem Sevgi Eriçek, ninemin kardeşi olarak bildiğim ancak adını bilmediğim 45 yaşlarında erkek şahıs ve dedem Mehmet Yaşar Eriçek vardı. Araca beni yatırdılar, ayağımı tuttular, dedem bana ‘Mahkemede bizi söylemeyeceksin, söylersen bir dahaki sefere seni öldürürüz’ dedi. Bu esnada Sevgi Eriçek bıçak çıkardı. Bıçağı boynuma dayadı. O esnada dedem Mehmet Yaşar, siyah renkli bir tabanca çıkardı. Başıma dayadı ‘Mahkemede kesinlikle annenin altınlarını ve parayı aldığımızı söylemeyeceksin’ dedi. Sonra beni bıraktılar. Davacı ve şikayetçiyim.”

KORUMA TALEBİ REDEDİLDİ

M.Eker’in avukatı Adnan Yapıcı ise, şunları söyledi: “Geçen mahkemede M.Eker’in tanık olarak dinlenmesini talep ettik. Mahkeme heyetinden de koruma talebinde bulunduk. Çocuğun tehdit aldığını ve korunması gerektiğini belirttik. Ancak 4 gün önce tehdit edildi. Bugün de kaçırıldı. Aile beni aradı. Çocuklarının kaçırıldığını ve darp edildiğini söyledi. Sağlık raporu almışlardı. Raporu da dosyasına ekledik. Savcılığa getirdik, savcılık çocuk şubenin ifade almasını istedi. Bu çocuğun hayati tehlikesi söz konusu, ancak bu konuda kimse bizimle ilgilenmiyor. Sadece aldıkları bir ifade. İfadeden sonrası yine yaşanan çocuk ölümleri söz konusu olacak. Yine koruma vermediler, talebimiz askıda kaldı.”

Şahısların ellerini kollarını sallayarak gezdiğini ve çocuğun hala tehlikede olduğunu ifade eden Yapıcı, “Belki çocuk eve gittiğinde yine böyle bir kaçırılma olayı yaşayacak. Çocuktur onu eve hapsedemezler. Ailesi onu koruyabilmek için ev hapsi uygulayacak. Çocuğa koruma verilse yada kaçıranlara yaptırım uygulansa çocuk güvende ve özgür olacak” dedi.

Komşular ise, M.Eker’in cinayete ilişkin bildiği şeyleri mahkemede anlatmaması için annesinin akrabaları tarafından sürekli tehdit edildiğine tanıklık ettiklerini söyledi.

EN SON EKLENENLER