‘Bağış’ diyerek haraç kesiyorlar!

AKP’li Urfa Büyükşehir Belediyesi, yeni dükkan açmak isteyen esnaflardan ‘bağış’ adı altında haraç alıyor. Ücreti ödemeyen esnafa ruhsatı vermeyen belediye, yaptığını ‘Belediyemiz yeni, bu paraya ihtiyacımız var’ diyerek savundu

Riha’nın (Urfa) Eyyubiye ilçesi SSK Caddesi üzerinde bulunan kuyumcusundan, beyaz eşya satıcısına tüm esnaflar dükkan açarken, belediyenin kendilerinden ruhsat işlemlerinin yanı sıra “bağış” adı altında ücret talep ettiğini iddia etti. Dükkanı olan esnaflar, ülkedeki ekonomik krizin kendilerini olumsuz etkilediğini, iş yapamaz hale geldiklerini, buna rağmen belediyenin küçük esnafa yardım etmesi gerektiği yerde, her açılan dükkandan ayrı ücretler aldığını söyledi.

‘Ücreti yatır, ruhsatı al’

SSK Caddesi’nde beyaz eşya dükkanı olan İbrahim Yavuzel, dükkanı açtığı vakit, ruhsat için gerekli evraklarını tamamladığını; ancak belediyeye gittiğinde bin 675 TL yatırmasını istediklerini söyleyerek, ruhsat birimindeki memurların kendisine “Vezneye ücreti yatır, ruhsatı al” dediklerini söyledi. Paranın fazla olduğunu söylediğini belirten Yavuzel, “Bir çamaşır makinası eksik sattığını düşün ne olacak’ cevabını aldım. Parayı ödedim ve ruhsatı aldım. Tam olarak ne için para ödedim bilemiyorum” dedi.

Para yoksa, ruhsat yok

Yine aynı cadde üzerinde kuyumcu dükkanı işleten Erdal Koç ise, yeni dükkan açmadığını, sadece yolun karşı tarafına taşındığını ve ruhsat işlemlerini yeniden yaptığını söyleyerek, “Dosyamı hazırladım bin 480 TL yatırmamı istediler. Ancak giderlerde teberru yazıyordu. Teberrunun ne anlama geldiğini sordum. Bir takım bağış dediler. Onlara bağış yapmak istemediğimi söyledim. Ödemeyeceğimi söyleyince bana 750 TL’ye bağlarız dediler. Onu da ödemeyeceğimi söyledim. Ruhsatı almayınca da her gün dükkana gelip rahatsız ediyorlar. Ödeyen çoğu esnaf, neden ödediğini bilmiyor. Zorla bağış mı olur?” diye konştu.

Paraya ihtiyaçları varmış!

Konuya ilişkin görüştüğümüz Urfa Büyükşehir Belediyesi, “bağış”ın zorunlu olmadığını isteyen yurttaşın ödeyebileceğini söylerken, Eyyubiye Belediyesi ruhsat birimi yetkilileri ise, “İlçe sınırları, konut değil arsa olarak görüldüğü için ruhsat verilmiyor. Ancak belediyemiz elini taşın altına koydu ve ruhsat verdi. Bu nedenle aldığımız bağışlara belediyemizin ihtiyacı var” dedi.

EN SON EKLENENLER