‘İçimiz acıya acıya…’

Beyoğlu’nun hafıza mekanlarından olan Beyoğlu Sineması, haziran ayı sonunda kapanıyor. Beyoğlu Sineması’nın kurucularından Baha Serter ise, ‘İnsanların hayatına renk katacak filmleri gösterme gücünü kaybettiğimiz için üzgünüz’ dedi

Eda Narin/İstanbul

Beyoğlu’nun tarihine tanıklık eden, İstanbul’un sinemaseverlerini bir araya getiren ve yayınladığı filmlerle bir neslin sanat mekanı olan Beyoğlu Sineması, bu ay sonunda kapılarını kapatacağını duyurdu. Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan Alkazar, Emek ve Sinepop’un kapanmasının ardından, Beyoğlu Sineması da kapanıyor. Yapılan açıklamada, “Sabit giderlerin karşılanamaması” gerekçesiyle kapatılacağı duyuruldu. Beyoğlu sinemasının kapanışına ilişkin Beyoğlu Sineması’nın kurucularından Baha Serter ile konuştuk.

‘Çocuğumuz gibi büyüttük’

Konuşmaya nereden başlayacağını bilemeyen Serter’in Beyoğlu Sineması’na verdiği değer, gözlerindeki hüzünden belli oluyor. Beyoğlu Sineması’nın kapatılma kararının alınma sürecine dair, “Karnımız ağrıya ağrıya, içimiz acıya acıya, birbirimizle kavga ede ede böyle bir karar vermek zorunda kaldık” diyen Serter, her geçen gün borçların büyüdüğünü ve bu yüzden kapatmak zorunda kaldıklarının altını çizdi. Serter, 10 yıldır Beyoğlu Sineması’nın durumuna dikkat çekmeye çalıştıklarını dile getirerek, “Bu böyle gitmez” dediklerini belirtti. Beyoğlu Sineması’nın bugünlere gelebilmesinin sebebini fedakarlık olarak işaret eden Serter, “Biz, bu sinemayı ‘5 kıtadan film oynatalım, insanlar izlesin’ diye açtık” dedi. Serter, insanların sinemaya olan ilgisinin azalmasını eleştirerek, insanların artık akıllı telefon ya da televizyonları tercih ettiklerini söyledi. Beyoğlu Sineması’nın kendilerindeki yerini ve kapatılma sürecindeki duygularını paylaşırken, “Biz onu çocuğumuz gibi büyüttük ve şimdi ise, ölsün diye makineden fişini çekmek durumundayız” diyerek, durumdan büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

‘Değişen hiçbir şey yok’

Serter, sorumluluğu sürekli olarak birilerine yüklemek yerine direnilmesi gerektiğini ve aynı zamanda sinemaların boşaltılmaması gerektiğine dikkat çekti. “Kendi dışında birilerine bu sorumluluğu havale ettiğin zaman vicdanen rahat mı oluyorsun” diye soran Serter, sinemalara sahip çıkma çağrısında bulundu. Serter, dünden bugüne değişen hiçbir şey olmadığını, şu sözlerle ifade etti: “Biz, 12 Eylül’ün albay belediye başkanını da gördük, ANAP da gördük, Halk Parti de gördük, Refah Parti de gördük, Ak Parti’yi de gördük. Belediye ve sinema arasında değişen hiçbir şey yok. Hala eğlence vergisi alıyorlar.” Sinemaların kapanmasında herkesin kendi rolünü düşünmesi gerektiğini dile getiren Serter, “Başaramadığımız, beceremediğimiz, insanların hayatına renk katacak filmleri gösterme gücünü kaybettiğimiz için üzgünüz” diye konuştu.

22

EN SON EKLENENLER