Trabzon E Tipi Cezaevi: Hak ihlali yok baklava üstü dondurma bile yiyorlar

Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan siyasi tutuklular, sosyal aktivitelerinin engellendiğini ve çıplak arama uygulamalarına karşı çıkanların darp edildiğini ileri sürdü. Cezaevi yönetimi ise iddiaları yalanlayarak, “Haftada bir baklava üstü dondurma yiyorlar” dedi.

Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklular ailelerine gönderdikleri mektup ile maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı. 60’a yakın tutuklunun kaldığı cezaevinde özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlayan hak ihlallerinin halen devam ettiğini ifade eden tutuklular, haftada iki defa koğuşlarının arandığını belirtti.

‘ÇIPLAK ARAMAYA İTİRAZ EDENLER DARP EDİLİYOR’

Sadece iktidar yanlısı kanalların izlenilmesine izin verildiğini kaydeden tutuklular, dışarıda yaşanan gelişmeleri takip ettikleri radyolara da el konulduğunu belirtti. Cezaevi girişinde çıplak arama uygulamasına maruz kaldıklarını ve bunu kabul etmeyenlerin darp edildiğini iddia eden tutuklular, maruz kaldıkları hakaretlere dikkat çekti. Sürekli disiplin cezası ile tehdit edildiklerinin altını çizen tutuklular, onlarca tutuklunun cezalarının bitmesine rağmen tahliye edilmediğini kaydetti.

Sosyal etkinliklerinin basit gerekçeler ile ellerinden alındığına işaret eden tutuklular, verilen yemeklerin hijyenik olmadığına ve az verildiğine işaret eden tutuklular itiraz etmeleri halinde ise “ekmek bulamayan pasta yesin” gibi söylemlerle karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

‘FETÖCÜLERE ÖZEL MUAMELE YAPILIYOR’

Sağlık sorunlarının çözülmesi noktasında adım atılmadığına değinen tutuklular, hastane sevklerinin yapılmadığını aktardı. Duruma itiraz ettiklerinde ise hücre cezası ile karşı karşıya kaldıklarını belirten tutuklular, FETÖ davasında tutuklananlara özel muamele yapıldığını ve nedenini sorduklarında ise gardiyan ve yetkililerin, “onlar yarın öbür gün çıkar, devletin başına geçer de bizi cezaevine atmasınlar” dediklerini ileri sürdü.

Maruz kaldıkları uygulamalar hakkında yapılan şikayetlerin de cezaevi savcısından geri döndüğünün altını çizen tutuklular son olarak, yaşadıkları hak ihlallerinin son bulması için İnsan Hakları Örgütlerine ve kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

CEZAEVİ İDDİALARI YALANLADI

İddialar hakkında görüştüğümüz cezaevi yetkilisi ise iddiaları yalanlayarak, “20-30 kişi hastaneye sevk ediliyor. Radyoları yanlarında herkes dinleyebiliyor. Haftada bir baklava üstü dondurma yiyorlar. Et yemeğinden bıktık diye bize yazanlar var. Kamuoyu oluşturup gündeme gelmek istiyorlar. Bakanlıktan izin alındığı takdirde cezaevindeki duruma herkes gelip bakabilir” dedi.

EN SON EKLENENLER