‘Annemi kurtarıp karanlık bitti demek istiyorum’

Rakka operasyonuna öncülük eden YPJ savaşçıları, önceliklerinin esir kadınları kurtarmak olduğunu söylüyor. Yıllar sonra zorla çıkarıldığı kentine bir savaşçı olarak geri dönen Siya Welat, annesini kurtarmak ve ‘o karanlık günler bitti’ demek istediğini söylüyor

DAİŞ çetelerinin ‘başkent’ olarak ilan ettiği ve savaş ‘ganimeti’ olarak gördüğü kadınları kaçırarak esir pazarlarında sattığı Rakka’ya yönelik Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) başlattığı operasyon, devam ediyor. Kadın Savunma Birlikleri’nin (YPJ) öncülük ettiği operasyonda bugüne kadar özgürleştirilen köy ve mahallelerde binlerce kadın, DAİŞ çetelerinden kurtarıldı.

Operasyona katılan YPJ’li kadınlar, önceliklerinin esir alınan kadınları kurtarmak olduğunu söylüyor. Gazete Şûjin’dan Ruhenda Amed’e konuşan Arap YPJ savaşçısı Siya Welat, Rakka’dan Minbic’e göç etmek zorunda kalmış, ardından da topraklarında esir düşen kadınları kurtarmak için YPJ saflarına katılmış bir savaşçı. Şuanda Rakka operasyonunda yer alan Welat, babasını savaşta yitirmiş ve annesinin akıbetini ise, bilmiyor. Minbic’te DAİŞ zulmü altında dışarı dahi çıkamadıklarını anlatan Welat, çetelerin esaretinden kurtulduktan sonra kız kardeşi ve amcasının kızı ile birlikte YPJ’ye katıldığını söylüyor.

Kentine bir savaşçı olarak döndü

5 yıl sonra çıkarıldığı kente bir savaşçı olarak dönen Welat, şu sözleri ifade ediyor: “Biz, kadının nasıl yaşadığını YPJ yaşamını öğrendikten sonra gördük. İrade haline gelebilmeyi ve bir kadının neler yapabileceğini örnekleri ile yaşadım. Bugün kentimi özgürleştirmek için döndüm. O dönem yerimizden, yurdumuzdan zorla çıkarılmıştık. Sürgün olarak gittiğimiz yer de işgale uğramıştı. Önce orası özgürleştirildi. Şimdi de kentime doğru gidiyorum. Bu hamle, benim için kendi varlığımı ispatlamak ve DAİŞ’in bize yaşattığı esaret günlerine cevap niteliği taşıyor. Doğup büyüdüğüm topraklarda, özgürce dolaşmak istiyorum. Ve halen annemin yaşadığına inanıyorum. Gidip onu kurtarıp, ‘o karanlık günler bitti’ demek istiyorum. Rakka’da esir olan bütün kadınların umuduyuz.”

Öncelik; esir kadınları kurtarmak

Hawar Haber Ajansı’ndan (ANHA) Azad Sefo’ya konuşan YPJ komutanlarından Engizek Rakka ise, önceliklerinin KDP peşmergelerinin Şengal’den kaçması sonucu DAİŞ çetelerinin eline esir düşen Êzidî kadınları kurtarmak olduğunu söylüyor. Engizek Rakka, “Yüzlerce Êzidî kadın, DAİŞ çeteleri tarafından kaçırıldı ve El-Nexase pazarlarında satılıyordu. YPJ savaşçıları, tüm kadınların intikamını alacak” diyor. Yine DAİŞ’in işgali altında yaşayan ve kurtulduktan sonra YPJ’ye katılan Meyar Melek de, şu sözleri ifade ediyor: “Şu anda Rakka kentindeyim ve DAİŞ çetelerine karşı savaşıyorum. DAİŞ’in elinde zülüm gören tüm kadınların intikamını alacağım.”

HABER MERKEZİ

EN SON EKLENENLER