Cezaevi’nde cinsel istismar davasında beraat kararı

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde 2013 yılında, yaşları 15 ile 17 arasında değişen 20’ye yakın çocuğu darp ettiği ve cinsel istismara maruz bıraktığı gerekçesiyle koğuş mümessili B.Ç. ve yardımcısı B.G. hakkında açılan dava dün görüldü. Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına sanıklar B.Ç. ve B.G. katılmazken, sanık ve mağdur avukatları hazır bulundu.

Avukatlar itiraz edecek

Yoklamanın ardından başlayan duruşmada, daha önce davanın esası hakkında mütalaasını veren savcı, B.Ç. ve B.G.’nin “eziyet” suçundan cezalandırılmasını, sanıkların cinsel istismar suçunu işlediği yönünde kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle beraatlarını istedi. Ardından savunma yapan bir kısım mağdurun avukatı Mahmut Çiftçi, mahkemenin cinsel istismara maruz kalan A.K.’ye ulaşılamadığı için ifadesinin alınmasından vazgeçmesinin yasaya aykırı olduğunu vurguladı.

Mahkeme, koğuş mümessili B.Ç. ve yardımcısı B.G.’nin cezaevinde kalan 12 çocuğa karşı eziyet suçunu işlediğine hükmederek, her bir çocuk için 2’şer yıl hapis cezasına çaptırdı. Her bir sanığa toplam 24’er yıl hapis cezası veren mahkeme, sanıklar yeniden suç işlemeyeceği yönündeki kanaate varılmadığı gerekçesi ile, hapis cezalarını ertelemedi. Mahkeme, B.Ç. ve B.G.’nin hakkında “nitelikli yağma” ve “kasten yaralama” suçlarından açılan davada kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle beraat kararı verdi. Koğuş mümessili B.Ç. hakkında A.K.’ye yönelik cinsel istismar suçundan açılan davada ise, “Kabule elverişli her türlü şüpheden uzak ve kesin inandırıcı delil elde edilemediği” gerekçesiyle beraat kararı verdi. Karara tepki gösteren avukatlar, Antep Bölge Adliye Mahkemesi’ne (istinaf) itiraz edecek.

EN SON EKLENENLER