HERKES İÇİN ADALET

AKP’nin bütün muhalif sesleri susturma çabası, HDP’den sonra CHP’nin kapısına gelip dayandı. CHP’nin Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ sürerken, milyonlarca insanın isteği olan ‘Demokrasi Cephesi’ talebi, yeniden gündeme geldi

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, “MİT TIR’ları” davası kapsamında tutuklanmasının ardından CHP tarafından çağrısı yapılan Ankara Güvenpark’tan İstanbul’a kadar yapılacak yürüyüş başladı. CHP’nin çağrısıyla binlerce kişi Güvenpark’ta, “Adalet Yürüyüşü” için toplandı. Ellerinde, “Adalet” yazan dövizler taşıyan kitle, Sıhhiye yönüne doğru yürüyüşe geçti. Alana CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li vekiller geldi. Yürüyüşe Halkevleri, Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) ve ÖDP de katıldı. Alana giriş yapan CHP’liler sadece, “Adalet” yazılı dövizleri taşırken, Halkevleri ise, “Tek adam değil demokrasi”, “Tutuklu milletvekillerine özgürlük” yazılı dövizler taşıdı. Alana gelen Kılıçdaroğlu, burada kısa bir konuşma yaptı. HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına AKP ve MHP ile birlikte “Evet” oyu veren Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, “Adalet yürüyüşünü başlatıyoruz, bugün yürüyeceğim. Umuyorum vicdanları sağır olanlar, bu yürüyüşün anlamını kavrarlar. Bizim sesimize, bizim sözümüze kulak verirler. Bu yürüyüş, kutlu bir yürüyüştür. Hapishaneleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet olmaz. 20 Temmuz darbesi yapanları istemiyoruz. Özgürlük istiyoruz. Herkes için adalet istiyoruz. Adaletin olmadığı yerde insan olmaz” dedi. Polis ablukası altında başlayan yürüyüşte konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise, “Bütün Türkiye’yi dünyaya duyuracağımız adalet yürüşümüze çağırıyoruz. Bugün burada adalet yürüşünü başlatıyoruz. ‘Hayır’ bileşenlerini ve adalet arayışında olan herkesi davet ediyoruz” dedi.

Sadece kendine demokrasi olmaz

Yürüyüşe ilişkin konuşan HDP Eşbaşkan Yardımcısı Nadir Yıldırım ise, CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırıldığı süreçteki tavrına değinerek, “Sorunu kaynağında çözmek lazım. Çıkış kaynağı neydi? Seçilmişlerin yerine kayyumların siyasi darbelerle getirilişi. Vekillerin dokunulmazlığının kaldırılması, eşbaşkan ve vekillerimizin tutuklanmasıyla devam eden süreçte CHP, AKP ile ortak tutum içine girdi. Biz, bu konudaki eleştirilerimizi her fırsatta dile getirdik. Ama gelinen aşamada buraya da takılıp kalmak istemiyoruz. Faşizme karşı ancak ortak mücadeleyle, demokrasi blokuyla ve ‘herkes için adalet’ anlayışı ile hareket edilirse, sokakta karşılık buluruz. Sadece kendine demokrasi istemekle olmaz. Toplumun her kesimiyle buluşmak ile olur” dedi.

CHP özeleştiri vermeli

CHP’nin özellikle son 3 yıllık pratiğiyle demokrasi değerlerine dair tüm kazanımları boşa çıkardığını söyleyen Yıldırım, “CHP, bugüne kadar demokratik muhalefeti sabote etme, AKP’nin hukuksuzluğunu örtme açısından koltuk değneği rolü oynadı. Ancak gelinen süreçte, eğer demokrasi isteyen tüm kesimlerle gerçek bir adalet ve demokrasi mücadelesi geliştirmek istiyorsa, geçmişin özeleştirisini güçlü bir şekilde verebilmeli. Bir güven sağlayabilmek için. Bu anlamda CHP, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının en büyük ortağıdır. İçeride ve dışarıda yürütülen savaş kararlarının altında CHP’nin imzası var. Bu anlamda doğru, güçlü bir özeleştiri yapacaksa ve demokrasi mücadelesini direniş temelinde yürütme kararlılığı varsa, biz de muhalefet olarak sonuna kadar destekleriz” diye konuştu.

Maçka’da da ‘nöbet’

CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından duyurusu yapılan “adalet nöbeti” için Maçka Demokrasi Parkı’nda platform kuruldu. “Nöbet”in, yürüyüşün İstanbul’da sona ermesine kadar gece gündüz sürmesi bekleniyor. İzmir, Adana ve Mersin’de de yürüyüşe destek eylemleri yapılırken, yürüyüşün 23 gün sürmesi bekleniyor.

HDP’li vekiller için de yürüyoruz

Yürüyüş başladıktan sonra konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ise, “Biz bu yürüyüşü sonlandırmayacağız ,çünkü ‘herkes için adalet’ diyerek başladık. Tutuklu HDP’li vekiller için de yürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’den tehdit

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP tarafından başlatılan yürüyüşe ilişkin, “Akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş. Adalet, yolda bulacağımız kayıp eşya, yürürken ayağımıza takılacak bir gömü değildir. CHP, ‘adalet’ diyerek, anarşiye hizmet etmekte. CHP’lilere sesleniyorum; aklınızı başınıza alın, muhtemel ve kestirilemeyen hadiseler patlak verirse, altından ne sizler ne de ülkemiz kalkar.”

Yürüyüş Edirne’ye kadar gitmeli

CHP’nin başlattığı “Adalet Yürüyüşü”ne ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan yazar İhsan Eliaçık, “Adalet Yürüyüşü Çok güzel bir adım.. Ama neden Maltepe’deki CHP milletvekiline kadar? Edirne’ye, HDP Eşbaşkanı Demirtaş’a kadar gitmeli. Adalet, herkes için istendiğinde adalettir” dedi.

‘Evet’ demeseydiniz…

Yürüyüş sırasında bir yurttaş, Kılıçdaroğlu’nun, dokunulmazlıkların kaldırılması yönündeki tutumuna tepki gösterdi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Hıdır İlyas Kurt ve Ömer Çelik adlı yurttaşlar, İstanbul yolu üzerindeki araçlarını durdurarak, Kılıçdaroğlu’na sesleniyor. Ardından Kurt ve Çelik, tepkileri şöyle dile getiriyor: “Sayın Başkan, ‘Evet’ demeseydiniz böyle olmazdı. Evet, verdiğiniz için bu hale geldiniz. Demirtaş’ı cezaevine attınız, haliniz böyle.” Daha sonra aracın etrafına hızla gelen çevik kuvvet polisleri “kapat” diye bağırarak, ikiliyi alandan uzaklaştırıyor.

Demirtaş CHP’yi uyarmıştı

Nisan 2016’da başlayan dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmalarında HDP, birçok kez CHP’yi uyarmıştı. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 18 Nisan 2016 tarihinde CHP’yi uyararak, kurulan tuzağın iyi hesap edilmesi gerektiğini belirtmişti. Demirtaş, söz konusu açıklamasında, “Ana muhalefet partisinin bu basit ve ucuz tuzağı iyi hesap etmesi gerekir. Açık bir şekilde Anayasa’ya aykırı bir teklifin sorgusuz sualsiz destekleneceğini açıklamaları şaşırtıcıdır. Takdir kendilerinindir; bizim Allah’tan başka kimseden korkumuz yok, verilmeyecek bir hesabımız yoktur” şeklinde konuşmuştu.

Başak Demirtaş’tan dayanışma telefonu

Tutuklu HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun eşi Oya Berberoğlu’nu telefonla aradı.

ANKARA

EN SON EKLENENLER