Karacagil 4 yoldaşıyla birlikte uğurlandı

Rakka’yı özgürleştirmek için savaşırken yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil ve 4 yoldaşı, Kobanê’de düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törende konuşan Karacagil’in annesi Nuray Erçağan, annelerin çocuklarının mücadelelerine sahip çıkması gerektiğini söyledi

Rakka’yı özgürleştirmek için başlatılan Fırat’ın Gazabı Hamlesi kapsamında savaşırken yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil (Destan Temmuz), Mehmûd Ibrahîm (Hozan), Mihemed Can (Mîxalo Çekdar), Raman Dalîmîl (Agir Urmiye) ve Ehmed Hacî’nin (Delîl Kobanê) cenazeleri son Şehit Zozan Hastanesi’nden alınarak yola çıkıldı. Son yolculuklarına uğurlamak için Kobanê’deki Şehit Dicle Şehitliği’ne götürülen cenazeleri çok sayıda yurttaş karşıladı.

‘Egemenlere karşı savaştılar’

Düzenlenen askeri törenin ardından konuşma yapan YPJ komutanlarından Dilbirîn Kobanê, yaşamını yitiren savaşçıların halkların özgürlük aydınlattığını vurgulayarak ailelere başsağlığı diledi. MLKP komutanlarından Şengül Dozan da, Karacagil ve arkadaşlarının kanlarının son damlasına kadar egemenlere karşı savaştığını söyledi. Demokratik Özerk Yönetim adına konuşan Dîlber Yûsif ise, Rojava Devrimi’nin Kadın Devrimi olduğunu belirtti.

‘Anneler çocuklarının mücadelesine sahip çıkmalı’

Karacagil’in annesi Nuray Erçağan, törende yaptığı konuşmada, halkların kardeşliğinin inşa edilmesi için annelerin çocuklarının mücadelelerine sahip çıkması gerektiğini ifade etti. Konuşmalarının ardından yaşamını yitiren savaşçılar toprağa verildi.

KOBANÊ / ANHA

EN SON EKLENENLER