Zeytin tamam, sıra kıyı ve meralarda

Komisyonda yeniden görüşülecek olan zeytinler için ölüm fermanı tasarı geri çekildi. Komisyon toplantısı öncesinde temsilciler bir araya gelerek, zeytinlik maddesinin tasarıdan kaldırılmasına karar verdi, ancak AKP doğayı mahvetme kararlılığından vazgeçmiş değil. Maddenin tasarıdan çıkarılmasından sonra konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Ben, tekrar tekrar getirdiğimiz maddedeki sistemde bir yanlış ve kusur bulunmadığına inandığımızı ifade etmek istiyorum. Bu ihtiyaç giderilmediği sürece, bu yasa bundan sonra 17 defa, 27 defa gelebilir. Dönmüyor desek de dünya dönüyor” diyerek, tasarının uygun bir zamanda yeniden dayatılacağının işaretini verdi.

‘İzin vermeyecez’

Ankara’da bütün bunlar olurken, Ege Bölgesi’ndeki zeytin üreticilerinin bir daha gündeme getirilmemek üzere çekilmesini istediği tasarıya dair, İzmir ve Manisalı üreticiler, kendileri için “Tesis değil zeytin ağacı”nın hayati anlamda olduğunu vurguladı.
Kolin firması tarafından daha önce Yırca’da 60’a yakın zeytin ağacı kesilen Emine Sezen (68), daha önce de direnerek kazandıklarını hatırlattı. Zeytin ağaçları kesildiği zaman canının çok acıdığına dikkat çeken Sezen, Ege şivesi ile şu sözleri dile getirdi: “Zeytin bizim cennet meyvemiz, kesilmesin gari. Biz zeytinlerimizin kesilmesine izin vermeyecez gari. Daha önce de mücadele verdik, yine vercez gari. Biz fabrika istemeyoz gari. Santral yapa yapa ne tarlamız kadı ne ağaçlarımız, daha nereye santral gelip dikicekler. Kafamızı da keseler zeytinimizden vazgeçmeyiz ve oraya santral yaptırmayacaz gari.”
Kıyı ve meralar
Öte yandan, zeytinlerle ilgili madde tasarıdan çıkarılırken, kıyılar ve meraların imara ve madenciliğe açılmasına dair maddeler ise, Genel Kurul’a götürülecek. Yaşam savunucuları, bu konuda da duyarlılık beklediklerini belirtti. HABER MERKEZİ

EN SON EKLENENLER