Açlık grevinin 100’üncü gününde müdahale: 11 gözaltı

Açlık grevinin 100’üncü gününde Nuriye Gülmen ve Semih Özakçaya destek olmak isteyenlere sert müdahale eden polis, 11 kişiyi gözaltına aldı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevlerinin 100’üncü gününde cezaevinde eylemlerine devam ediyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) açlık grevlerinin 100’üncü gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekerek acil çözüm bulunması için Başbakanlığa mektup gönderdi. Gönderilen mektubu basın açıklaması ile duyuran İHD üyeleri ve çok sayıda yurttaş Konur Sokak’ta toplandı. İHD adına mektubu okuyan Fatin Kanat, “120 gün Yüksel Caddesi’nde direniş gerçekleştiren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sesini devlet duymadığı için açlık grevine başladılar” dedi.

Kanat, açlık grevine ilişkin çözüm bulunmasını isteyerek, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılması talebinde bulundu.

İHD’den sonra, direnişi sürdüren grup aynı yerde basın açıklaması yaptı. İHD eylemine katılanların da destek verdiği eyleme bu kez müdahale edildi. Yüzlerce yurttaş ve Nazife Onay Konur sokakta bir araya geldi. Açlık grevlerinin 100’üncü günü olması sebebi polis saat 18.00 itibari ile Yüksel Caddesi’ne girişleri kapattı. Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapmak isteyen yurttaşlar polis kalkanlarını zorlayarak Yüksel Caddesi’ne girmek istedi. Polis biber gazı ve plastik mermi kullanarak kitleyi sokağın başına sürüklerken çok sayıda kişi polis tarafından darp edildi. Müdahale sırasında Nazife Onay, Betül Koca ve 9 kişi gözaltına alınırken Nazife Onay “bileğim kırıldı” diye bağırdı.

EN SON EKLENENLER