Başbakan yıkılan Sur’da konuştu: Fabrikalar yapacağız

Başbakan Binali Yıldırım, “Kentsel dönüşüm” adı altında iki mahallesinde yıkımın sürdüğü Sur’da konuştu. Yıldırım, “Evleri yıkılanlara yeniden ev yapıyoruz” dedi ve devam eden yıkımı da görmezden geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, Sur’un dokusuna uygun olmayan yapıların açılışına katılmak üzere geldiği Diyarbakır’da, yaklaşık 150 kişilik bir kitle ve yüzlerce polise seslendi. Sur ilçesinde devam eden sokak düzenleme çalışması restorasyonlarında tamamlanan 1’inci etabın açılışını gerçekleştiren Yıldırım, Sur esnafını da ziyaret etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve bazı milletvekillerinin eşlik ettiği Yıldırım, daha sonra Gazi Caddesi’nde Başbakanlık otobüsü üzerinden halka hitap etti. Başbakan olduktan sonra Diyarbakır’a üçüncü gelişi olduğunu söyleyen Yıldırım, konuşmasının büyük bir bölümünü Ankara’dan İstanbul’a “Adalet Yürüyüşü” başlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ayırdı. Başbakan Yıldırım, “15 Temmuz’da meydanlara inmeyenler, sokaklarda yürümeyenler şimdi Ankara’dan İstanbul’a yürüyorlar. Yürüyeceksen darbeye karşı yürüyeceksin darbeye karşı. Adalet sokakta bulunmaz, aranmaz. Adaletin olacağı yer mahkemelerdir. Adalet mülkün temelidir” dedi.

EZBER BOZULMADI

Konuşmasının devamını bölgede yaşanan çatışmalar ve yürütülen askeri operasyonlar üzerinden sürdüren Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: “Teröre Türkiye’nin hiçbir yerinde asla aman vermeyeceğiz. İşte Diyarbakır, 4 Eylül’de buraya geldik. Arkadaşlarımız ile beraber dedik ki, ‘Artık yeter. Terörün Diyarbakır’ımızı, bölgemizi geri bırakmaya, insanımıza zarar vermesini artık müsaade etmeyeceğiz’ dedik. O gün bugün sizlerin desteği ile terör örgütlerine aman vermiyoruz. Güvenlik güçlerimiz, polisimiz, jandarmamız, korucumuz her yerde saklandıkları her delikte peşlerine düşüyor. Hiç kimse Türkiye’nin Diyarbakır’ı, Türkiye’nin teminatı Peygamberler şehri Diyarbekir’in güzel insanlarını dize getiremez.”

‘FABRİKALAR YAPACAĞIZ’

“Kentsel dönüşüm” adı altında Sur’un Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde devam eden yıkım ile birlikte, elektrik ve su kesintilerini görmezden gelen Yıldırım, “15 yılda 30 milyar lira yatırım yaptık. Yıkılan yerleri ne güzel şekilde yapacağız dedik ve bugün bir kısmını tamamlayarak açılışını yapıyoruz. Dükkanlar yapılıyor. Sur içindeki tarihi yerlerimiz bir bir elden geçiyor. Evleri yıkılanlara yeniden ev yapıyoruz. Ziyanları, eşyalarının bedelleri ödeniyor. Esnafa gerekli krediler veriliyor. Yetmez. Şimdi bir cazibe merkezleri projemiz var. 23 ilimizi kapsıyor. Bu 23 ilin önemli merkezlerinden bir tanesi Diyarbakır. Diyarbakır da cazibe merkezinin merkezi oluyor. Tam 375 müracaat var. Bunların toplam yatırım tutarı 6.5 milyar, katrilyon. Fabrikalar yapılmaya başlanacak. Esnaf ziyaretimde bana iş iş dendi. Önce can, mal güvenliği sağlandı. Şimdi de gelecek garantisi. İş için düğmeye bastık. Fabrikaları yapacağız. Gençlerimiz başta olmak üzere iş ihtiyacı olan kardeşlerimize de iş bulacağız. Diyarbakır’ın şu anda devam eden 165 projesi var. Toplam tutarı 6.5 milyar. Diyarbakır’ın stadı bitmek üzere. Diyarbakır’ı bölgenin parlayan yıldızı bir numarası yapmaya kararlıyız” şeklinde konuştu.

EN SON EKLENENLER