‘Denizdeki çeşitliliği yok etmek istemiyorsak av yasağına uyalım’

Karaduvar beldesindeki balıkçılar 1 Nisan’da başlayan ve 15 Eylül’e kadar süren balık avlanma yasağına dikkat çekerek, “Denizdeki balık çeşitliliğini yok etmek istemiyorsak av yasağına uyalım” uyarısında bulundu.

Mersin’in Akdeniz ilçesi Karaduvar beldesindeki balıkçılar, 1 Nisan tarihinde başlayan balık avlanma yasağı ile birlikte ağlarının bakım onarımını yapıyor. Yılın yaklaşık 5 ayını yasaklarla geçiren balıkçılar, yasaklara uymayan ve balıkların havyarlı döneminde avcılık yapan küçük teknelerden şikâyetçi. 1 Nisan tarihinden bu yana bakım ve onarım işinde olan balıkçılar, yasak süresinin kısaltılmasını isteyerek, havyarlı dönemlerde balıkçıların avlanmaması için herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

‘BAKIM ONARIM DÖNEMİ’

Yaklaşık 25 yıldır balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Ferdi Çimen, yasak dönemde sadece tekne ve ağların bakım onarımını yapacaklarını dile getirdi. Çimen, “Şu an balık avlayamıyoruz. Ağlarımızın yırtılan yerlerini dikiyoruz ağlarımızı onarıyoruz. Böyle yaparsak ağların ömrü uzun olur. Balıkçılıkta zaten 7 ay avlanılıyor, 5 ay da yasak konuluyor. Çalıştığımız 7 aydan 2 ayını zaten fırtınada geçiriyoruz. 5 ay çalışıyoruz” dedi.

‘ÇARKIN DÖNMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Balık yasağının adaletsiz ve çok uzun bir dönem olduğuna dikkat çeken Çimen, “Tüm Türkiye’de avlanma yasağı 1 Eylül’de biterken, Akdeniz’de 15 Eylül’de bitiyor. Bunun nedeni de büyük şirketler daha çok kazansın diye” şeklinde konuştu. Çimen, masrafların da çok fazla olduğunu dile getirerek, “Bizi zorlayan mazot ve işçilerin aylık ücretleri. Teknemiz aylık 20 bin TL mazot tüketiyor. Zaten bir balıkçı mazot parasını karşılayamazsa balıkçılık yapamaz. Balıkçılık ne kadar kazandırırsa kazandırsın sadece 5 ay çalışmakla bir yere varılmıyor. Ama mecburuz bu çarkın dönmesi lazım” dedi.

‘BU İŞ MASA BAŞINDA OLMAZ’

Beldede tanınan Ayhan Hazar adlı balıkçı ise, 35 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek, yıllarca yanlış avlanma yüzünden denizlerde balık çeşitliliğinin azaldığını belirtti. Hazar, “35 yılda çok şey değişti öncelikle bu bölgede balık çeşitliliği bitti. Avlanma yasaklarına uymuyoruz. Balıkların havyar bıraktığı dönemde balıkçılar balık avlıyor. Avlanma yasağını koyanlar da bilmiyor hangi dönemde balık avlanır, hangi ayda balık avlanmaz. Yasaklamayı getiren masa başında oturanlar bilmiyor. Bu iş masa başında olmaz. Biz balıkçılar yaptıklarımız ile kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz” dedi.

‘YASAKLARA UYULSUN’

İlerleyen dönemlerde Akdeniz bölgesinde balık çeşitliliğinin sonlanacağını aktaran Hazar, “Yasaklar yanlış tarihte konuluyor ve yanlış avlanmadan kaynaklı balıkçılık ölecek diyebilirim. Bugün bölgede ufak tekneler var onlar hemen hemen her gün balık avlıyorlar, ne havyarlı dinliyorlar ne de havyarsız. Bu yüzden onlar balıkçılığa çok zarar veriyor. Hiç olmazsa yılda en az bir ay avlanmasınlar bunlara yasak koyulsun. Balıklar havyarını denize bıraksın. Yoksa gerçekten düzensiz ve dengesiz avlanmadan balıkların nesli tükenecek. 30 yıl önceki çeşitlilik ile şimdiki çeşitlilik arasında uçurum var, hatta çeşitlilik yok diyebilirim. 30 yıl önce Karaduvar’da denizde bin bir çeşit balık çıkıyordu; ama şimdi yok. O günleri mum ile arıyoruz. Benim tek bir isteğim var o da yasaklara uyulsun” dedi.

EN SON EKLENENLER