‘Hapishanelerdeki baskıya, işkenceye ve tecride son’

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken Tutsaklar ile Dayanışma İnisiyatifi, “Hapishanelerdeki baskıya, işkenceye ve tecride son” dedi.

Tutsaklar ile Dayanışma İnisiyatifi, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla Galatasaray Lisesi önünde açıklama yaptı. “Hapishanelerdeki baskıya, işkenceye ve tecride son” pankartının açıldığı eylemde, “Sürgünlere son”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” ve “Kitap yasağına son” yazılı dövizler taşındı. “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” sloganlarının atıldığı eylemde açıklama yapan tutuklu yakını Ali Doğan, 15 Temmuz’dan sonra ilan edilen OHAL ile birlikte hak gasplarının arttığına dikkat çekti.

Doğan, gardiyan ve asker tarafından uygulanan fiziki şiddet, sürgün sevkler, görüşmelerin sınırlandırılması ve hücre cezalarını hatırlattı. Doğan, Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Evrim Konak’ın ve diğer kadın tutuklulara dönük sistemli bir hale gelen asker ve gardiyan şiddetinin altını çizerek, Malatya ve Tekirdağ’daki yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti.

‘TUTSAKLARA SES OLALIM’

İşlerine geri dönmek için açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın aynı hak gasplarına maruz kaldığını ifade eden Doğan, cezaevlerinde sürdürülen baskıcı uygulamalara karşı çıkmanın toplumsal muhalefetin öncelikli görevlerinden olduğu hatırlatarak, bu bilinç ile mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Doğan, şunları söyledi: “Buradan bir kez daha ifade ediyoruz k; Halkların ihtiyaç duyduğu adalet, özgürlük, demokratik, özgür yaşam hakları doğrultusunda verdikleri mücadele güçlenecek, kazanacaktır! Bunun yolu birlikte, omuz omuza vererek, içerde ve dışarda hücreleri parçalamaktan geçer. Bu minvalde tüm duyarlı kamuoyunu tutsaklar üzerindeki tecrit, baskı ve işkencelere karşı bir olmaya ve tutsaklara ses olmaya davet ediyoruz.”

EN SON EKLENENLER