Hasta tutuklu Ensari Bor 2 aydır sevk bekliyor

Van T Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Ensari Bor’un hastane sevki “Sıranı bekle” denilerek, 2 aydır sürüncemede bırakılıyor.

Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu ve yüzde 70 engelli raporu bulunan Ensari Bor, 2 aydır hastane sevki bekliyor. Bingöl merkezde evine yapılan baskınla gözaltına alınan ve 4 Nisan’da “ Yardım ve yataklık etme” iddiasıyla tutuklanan Bor, 13 yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonucunda sol kolundan engelli. Sol böbreği de 3 yıl önce şişme ve kist nedeniyle alınan Bor’un akciğerleri de iflasın eşiğinde. Sağ böbreğinde taş bulunduğu için sık sık sancılar çekip, nefes almakta zorlanan Bor’un hastaneye sevk talebi “Sıra çok 2 ay daha bekle” denilerek yapılmıyor.

‘ASILSIZ İDDİALARLA TUTUKLANDIM’

Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Bor, asılsız iddialarla tutuklandığını belirten Bor, “Benim ehliyetim yok, hayatım boyunca da araba kullanmadım. Bunun bilinmesine rağmen ve yüzde 70 raporum ortadayken örgüt üyelerine tek başıma 100’lerce kilogramlık yaşam malzemesini 1 transit aracılığıyla sürerek götürüldüğüm iddia ediliyor. Bunlar asılsız gerekçeler değil de nedir? Tutukluluğum, Bingöl’de MİT ve TEM polisleri ile onlara çalışan birkaç şahsın komplosu ile oldu. Daha önce aynı şahıslar beni hedef almış, 4 ay önce 5 yıl 6 ay ceza alarak tahliye olmuştum. Ne yazık ki yine hedef alıp, tutuklattılar” dedi.

GÖZALTINDA ALAY ETTİLER

Bingöl Jandarma İl Komutanlığı’nda gözaltında bulunduğu süre içerisinde askerlerin hakaretlerine maruz kaldığını belirten Bor, “5 gün gözaltında soğuk ve nemli bir odada tutuldum. Soğuk ve nemden dolayı sancılarım artarken ‘Hastaneye götürün’ dedim askerlere. Onlar ise gülerek bazen de alay ederek ‘Bekle seni götüreceğiz’ diyorlardı ama götürmediler” diye konuştu.

2 AYDIR SEVK BEKLİYOR

Bor, hastaneye sevk talebinin keyfi gerekçelerle engellendiğini belirterek, “Bingöl cezaevinde ve burada da aynı gerekçelerle 2 aydır hastaneye sevk edilmeyi bekliyorum. Revire çıktığımda bana ‘sıra çok 2 ay daha bekleyeceksin’ diyorlar. Benim ise sağlık durumum günden güne kötüye gidiyor. Geceleri uyuyamıyorum, sancılarım artıyor ve nefes almakta güçlük çekiyorum” ifadesinde bulundu.

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Başta insan hakları savunucuları olmak üzere kamuoyuna çağrı yapan Bor, “Benim sağlık durumum ve engelim göz önündedir. Bu anlamda daha iyi şartlarda tedavi olabilmem için yargılamanın tutuksuz yapılmasını istiyorum. Aksi takdirde sağlık sorunlarım daha da ilerler ve daha kötü hal alır. Zaten burada arkadaşlar yardımıyla kişisel ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Bu anlamda herkesin duyarlı olması gerekir. Adaletin herkese eşit uygulanması gerekir. Çifte standartların yapılması vicdanımızı yaralamakta” diye konuştu.

Selman Keleş – dihaber

EN SON EKLENENLER