‘KCK davalarına atanan hakim polis şefi gibi davranıyor’

“KCK İstanbul Ana Davası” ve “KCK Basın Davası” gibi davaların görüldüğü İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin heyetinde yapılan değişikliği yorumlayan Avukat Sinan Zincir, bunun özel bir görevlendirme olduğunu belirterek, hakimin polis şefi gibi davrandığını söyledi.

“KCK İstanbul Ana Davası” ve “KCK Basın Davası” gibi davaların görüldüğü İstanbul 3’üncüAğır Ceza Mahkemesi’nin heyetinde yapılan değişikliğe ilişkin konuşan Avukat Sinan Zincir, değişikliği özel bir görevlendirme olarak yorumladı. “KCK İstanbul Ana Davası” olarak adlandırılan 205 Kürt siyasetçinin yargılandığı davanın duruşmasında yıllar sonra dün görülen duruşmasında bir kez daha savunma krizi yaşandı. Davanın soruşturma ve kovuşturma aşamasında yer alan hakim ve savcıların “FETÖ”den tutuklanmasının ardından mahkemeye yeni savcı ve hakimler atandı. Kısa bir süre sonra bu heyet de çıkartılan HSK kararnamesi ile görevden alınarak yerlerine başka üyeler atandı.

İLK DURUŞMASINDA SAVUNMAYA MÜDAHALE

Görev yaptığı Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden atanan Mahkeme Başkanı Hakan Türkön, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Ayşe Öğretmen olarak bilinen Ayşe Çelik’in davalarına bakmıştı. Dün görülün duruşmada avukatların savunma hakkına müdahale eden hakim Türkön, 20 Haziran’da 46 gazetecinin yargılandığı ve “KCK Basın Davası” olarak adlandırılan davanın da duruşmasına bakacak.

‘POLİS ŞEFİ GİBİ DAVRANDI’

Dava avukatlarından Sinan Zincir, hakim Türkön’ün özel bir görevlendirme ile “KCK” davalarına atandığını savunarak, 2011 yılından kalan bütün davalara bu mahkemenin baktığını söyledi. Katıldığı ilk duruşmada da hem avukatlara yönelik hem de sanıklara yönelik hakaretvari davranışları olduğunu ifade eden Zincir, “Hakimliği bir kenara bırakarak polis şefi gibi davrandı” dedi.

‘SON SÖZÜMÜZÜ SÖYLEMEDİK’

Davalarda figüran olmayacaklarını vurgulayan Zincir, şöyle devam etti: “Onların bu oyununun figüranı olmayacağız. Onların istediği bir şekilde yargılama yaptırtmayacağız. Yargısal olarak bağımsızlık, tarafsızlık, objektiflik kriterleri taşımayan adeta idari bir birim gibi hareket eden, polis şefi gibi müvekkillerimizi emniyete ihbar eden bir mahkeme başkanı ile karşı karşıyayız. KCK yargılamaları onların istediği gibi bitmeyecek. Bu davalarda daha son sözümüzü söylemedik.”

‘DİK DURACAĞIZ’

“KCK” davalarında daha önce yargılama yapan ve “FETÖ” yargılamalarında ihraç edilip, tutuklanan savcı ve hakimleri hatırlatan Zincir, şu ifadelerde bulundu: “Dönemin İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nin akıbeti ne ise bugün siyasi iktidarın emir ve talimatları ile görevlendirilen ve bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerini yerine getirmeyen yargıçların, savcıların ve kolluk kuvvetlerinin sonu da öncüleri gibi olacaktır. Biz dik duracağız.”

EN SON EKLENENLER