Özakça ve Gülmen için Başbakan’a dilekçe

İHD İstanbul ve Urfa şubeleri 101 gündür açlık grevinde olan tutuklu Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in taleplerinin kabul edilmesi için Başbakan’a dilekçe gönderdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, işlerine geri dönmek için 101 gündür açlık grevinde olan tutuklu Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in taleplerinin kabul edilmesi için Galatasaray Meydanı’nda bulunan PTT şubesinden Başbakanlığa faks, Özakça ve Gülmen’e ise dayanışma mektubu gönderdi. Başvuru öncesi PTT binası önünde yapılan açıklamada, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinin 101’inci günündeler. Talepleri kabul edilsin, işlerine geri dönsünler!” pankartı açıldı.

‘ACİL KARAR ALINMALI’

Açıklamayı yapan İHD üyesi avukat Gülseren Yoleri, Özakça ve Gülmen’in sadece tek talep için demokratik direniş haklarını kullandıkları ve o taleplerinin ise işlerine geri dönmek olduğunu belirti. Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarının oldukça kötüleşmiş ve yaşam hakları ciddi tehlike altında olduğunu vurgulayan Yoleri, “Her koşulda yaşam hakkını savunmaktayız. Nuriye ve Semih’in yaşam hakkının korunması iktidarın sorumluluğu altındadır. Nuriye ve Semih’in kamuoyuna açıkladığı gibi OHAL İnceleme Komisyonu’nun 23 Temmuz’dan sonra yapacağı incelemeyi bekleyecek zamanları yoktur. Bu nedenle iktidarın acilen bir iade KHK’si ya da komisyonun acil bir karar ile görevlerine iadeleri sağlanmalıdır” dedi.

Yoleri, Özakça ve Gülmen’in haksız bir şekilde kişi özgürlüğü hakkına aykırı olarak tutuklanmalarının başlı başına bir problem olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamanın ardından eyleme katılanlar PTT şubesine geçerek, Başbakanlığa dilekçe gönderirken, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ise dayanışma mektubu gönderdi.

URFA’DAN BAŞBAKANLIĞA FAKS

İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi de KHK’lerle görevlerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekmek için İHD binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. İHD Urfa Şube Eşbaşkanı Atilla Yazar, Gülmen ve Özakça’nın 101 gündür açlık grevinde olduklarını söyleyerek, “Nuriye ve Semih sadece tek bir talep için demokratik direniş hakların kullandılar, o da işlerine geri dönmek için. 101’inci gününde sağlık durumları oldukça kötüleşmiş ve yaşam hakları ciddi ve yakın tehlike altındadır. Hak savunucuları olarak bizler, her koşulda yaşam hakkını savunmaktayız. Nuriye ve Semih’in yaşam hakkının korunması iktidarın sorumluluğu altındadır. Nuriye ve Semih’in kamuoyuna açıkladığı gibi OHAL İnceleme Komisyonu’nun 23 Temmuz’dan sonra yapacağı incelemeyi bekleyecek zamanları yoktur. Bu nedenle iktidarın acilen bir iade KHK’si ya da komisyonun acil bir kararı ile görevlerine iadeleri sağlanmalıdır” dedi.

Basın toplantısının ardından Başbakanlığa Özakça ve Gülmen için faks gönderildi.

EN SON EKLENENLER