Polis ezerek öldürdüğü Hazar’ın uzuvlarını kardeşine toplattırdı

Yaşlılık maaşını almak için gittiği Lice’de zırhlı polis aracının ezerek öldürdüğü Pakize Hazar’ın ezilmesine tesadüfen şahit olan kardeşi Hasret Yaşarer, polisin eline siyah bir poşet vererek, 1 metrelik alana dağılan ablasının uzuvları için “Git kardeşinin parçalarını topla” dediğini aktardı.

Bölge kentlerinde son dönemlerde zırhlı polis ya da asker araçlarının sivil yurttaşları ezmesi olayı artarken, son olarak Diyarbakır’ın Lice ilçesinde zırhlı polis aracı 85 yaşındaki Pakize Hazar’ı ezerek öldürdü. Olayın meydana geldiği caddenin her iki yakasında yaklaşık bir yıl önce polis lojmanları, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Hükümet Konağı binaları bulunduğu için Lice Kaymakamlığı’nın kararı ile beton bariyer, plastik dubalar ve elektronik bariyerlerle araç trafiğine kapatılmıştı. Zırhlı polis aracı hiçbir araç trafiğinin bulunmadığı caddede Hazar’ı ezerek katletti.

MAAŞINI ÇEKMEYE GİDİYORDU

Eşi ile birlikte Abalı (Korxe) köyünde yaşayan Hazar’ın Hazar’ın yaşlılık maaşını almak üzere ilçe merkezine geldiği, olayın yaşandığı caddenin başında bulunan PTT’ye gitmek isterken zırhlı aracın altında kaldığı ortaya çıktı. Görgü tanıkları Hazar’ı ezen aracın hiç beklemeden olay yerinden uzaklaştığını ve daha sonra ilçe emniyet müdürlüğünde bulunan polislerin olay yerine geldiğini söyledi.

TESADÜFEN KARDEŞİNİN CENAZESİ İLE KARŞILAŞTI

Hazar’ın yaşamını yitirmesinin ardından dramatik bir olay da yaşandı. Hazar’ın 80 yaşındaki kız kardeşi Hasret Yaşarer de yaşadığı ilçeye bağlı Yamaç Köyü’nden yaşlılık maaşını almak üzere ilçe merkezine geldi. Olayın yaşandığı cadde üzerinden maaşını çekmek üzere PTT’ye gittiğini anlatan Yaşarer, caddenin ortasında zırhlı aracın bir kadına çarptığını ve zırhlı aracın olay yerinde beklememesi üzerine kadına yardım etmek için olay yerine koştuğunu anlattı. Gözyaşları arasında gittiğinde kanlar içerisinde yerde yatan kadının ablası olduğunu fark ettiğini anlatan Yaşarer, “Vücudunun yarısı paramparça olmuştu. Vücudunun parçaları 1 metrelik alana yayılmıştı. İlkin tam emin olamadım ama kadının giydiği ayakkabı ve elbiselerden ablam olduğuna emin oldum” dedi.

Kardeşini o halde görmesi ardından sinir krizi geçirdiğini ve olay yerine gelen polislerin kendisini uzaklaştırmak istediğini anlatan Yaşarer, “Ben polislere kadının ablam olduğunu söyledim. İlkin inanmadılar ama daha sonra kimliğimi alıp ablamın kimliği ile karşılaştırdılar. Daha sonra yanıma gelen bir polis ‘Evet senin ablan’ dedi bana” sözleriyle o anları anlattı.

ABLASININ UZUVLARINI TOPLATTIRDILAR

Ablasının Lice’de olduğundan dahi haberi olmadığını anlatan Yaşarer, “Polis daha sonra elime siyah bir poşet verdi ve ‘Git ablanın parçalarını topla’ dedi. Bende etrafa dağılan vücudunun parçalarını torbaya doldurup polise verdim. Bu an boyunca sadece beni izlediler. Zaten daha sonra bayılmışım. Gözümü hastanede açtım” dedi.

‘BİLEREK EZDİLER’

“Allah ablamın hakkını yanlarına bırakmasın” diyen Yaşarer, “Araç ezerek üzerinden geçmiş. Kol ve ayakları kopmuştu. Bu vahşeti kim kabul eder. Geniş bir caddeydi. Araba başka yerden geçerek bilerek gelip ablamı ezdiler” dedi.

‘KAZA DEĞİL’

Yaşanan olayı duymasının ardından çalıştığı İstanbul’dan Lice’ye gelen Hazar’ın oğlu Mehmet Hazar, geldikleri ilçede kendilerine olayın kaza ile olduğunu söylediklerini belirtti. Olayın kaza olmadığını vurgulayan Hazar, “Tek isteğimiz hukukun yerde kalmaması, varsa eğer adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Bu böyle kalmamalı. Çünkü suçsuz fakir fukara annemizi bizden sebepsiz aldılar” dedi. İlçede daha önce zırhlı araçların bir kadını ağır yaraladığını ve bir yurttaşın da aracına çarptığını hatırlatan Hazar, “Ne yapsalar yanlarına kalacak diye hesaplıyorlar. Bu işin peşini bırakmayacağız. Bu tür olayların hep üstü örtüldü. Artık bu tür olayların son bulmasını istiyoruz. Bu olayların son bulması için ne gerekiyorsa yapılmasını talep ediyoruz. Sorumluların hak ettiği cezayı almalarını istiyoruz” dedi.

Hazar’ın bir diğer oğlu Veysi Hazar ise, “Bu dünyada benim için en değerli insandı annem ve en değerlimi hiç yere sokak ortasında katlettiler. Suç duyurusunda bulunacağım. Sorumlular yargılanıncaya kadar bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

EN SON EKLENENLER