‘TJA, gözaltılara rağmen alınan kararları hayata geçirecek’

TJA aktivistlerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Eylem Ceylan, bunun tesadüf olmadığını, gözaltılar ile ara dönem toplantılarının sabote edilmek istendiğini belirterek, buna rağmen aldıkları kararları hayata geçireceklerinin altını çizdi.

Kadına yönelik her türlü saldırıya karşı yeni bir mücadele hattını örmek için toplanan Özgür Kadın Hareketi’nin (TJA) 1’inci ara dönem toplantısının 2’nci gününde birçok TJA aktivisti gözaltına alındı. Kadına yönelik saldırıların tartışıldığı toplantıda yapılan gözaltı operasyonunun tesadüf olmadığını dile getiren TJA aktivisti Eylem Ceylan, aktif kadın mücadelesini yürüten kadınların gözaltına alındığını hatırlatarak, buna rağmen çok güçlü bir katılım ve moral ile toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi.

‘GÖZALTILAR TESADÜF DEĞİL’

Gerçekleştirdikleri toplantıda kadına yönelik şiddet ve saldırılara karşı tartışmaların yürütüldüğünü dile getiren Ceylan, “Bunların tartışıldığı bir zamanda arkadaşlarımızın gözaltına alınması tesadüf değildir. Türkiye’de cinsel istismar, kadına yönelik şiddet ve katliamları yapanlar hakkında her hangi bir soruşturma dahi açılmazken, buna karşı mücadele eden kadınlar ne yazık ki gözaltına alınarak tutuklanabiliyor. Asıl amaç toplantıyı sabote etmek, kadınlara bir korku mesajı vermekti. Buna rağmen çok güçlü bir toplantı yaptık çok önemli kararlar aldık. Bunları hayata geçireceğiz. AKP, kadınları sindirme, eve kapatma ve yıldırmak üzerinden bir politika izliyor. Sokağa çıkarak etkin bir şekilde mücadele yürüten kadınları da gözaltı ve tutuklama ile sindirmeye çalışıyor. Gözaltılar ile kadın mücadelesini yıldıramayacaklar. Bunları kabul etmeyeceğiz. Mücadeleyi yükselteceğiz. Çalışmalarımızı da etkilemeyecektir” diye konuştu.

TJA aktivistlerinin gözaltına alınmaları ardından getirilen gizlilik kararından dolayı, gözaltı gerekçesi hakkında bilgi edinemedikleri bilgisini veren Ceylan, kadınların derhal serbest bırakılmasını istedi.

EN SON EKLENENLER