Yıldırım: Dokunulmazlıkları birlikte kaldırdık!

CHP’nin “Adalet Yürüyüşü”ne ilişkin ilk kez değerlendirmede bulunan Başbakan Binali Yıldırım, eylemin sonlandırılmasını istedi. Bahçeli’nin dünkü tehditlerine sahip çıkan ve “provokasyon uyarısı” yapan Yıldırım, “Sokakta adalet aranmaz, çözüm yeri Meclistir” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, CHP’nin milletvekilleri Enis Berberoğlu’nun tutuklanması üzerine başlattığı “Adalet Yürüyüşü”ne ilişkin ilk kez konuştu. Cuma namazı sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Yıldırım, yürüyüşün sonlandırılmasını isterken, “Sokakta adalet aranmaz. Oraya gitmek için bu sıcakta, Ramazan’da yürümeye gerek yok ki hızlı trenle gidebilir hem binmiş olur hızlı trene. Eziyet ediyor kendisine” diye konuştu.

‘DOKUNULMAZLIKLARI SİZ KALDIRDINIZ’

Daha önce yargının AKP hakkında verilen kararları tanımayan AKP’nin bu tutumunu gözardı eden ve “Adalet mülkün temelidir. Adalet sokakta aranmaz” değerlendirmesinde bulunan Yıldırım, şöyle konuştu: “Sayın Kılıçdaroğlu, milletvekiline sahip çıkmasına normal karşılayabiliriz ama unutmasın ki TBMM’de bu dokunulmazlıklar kaldırılırken Enis Berberoğlu da dahil, kalkması yönünde olumlu oy kullanan CHP’dir. Bütün partilerin, HDP hariç, oyları ile dokunulmazlıklar kalkmıştır. Dolayısıyla dokunulmazlıkların kalkmasının sonucunun yargılama olacağını Sayın Kılıçdaroğlu baştan biliyor. Gösterdiği tepki anlamlı da doğru da değil. Çözüm aranacaksa Meclis’tir. Meclis’te her türlü mesele konuşulur.”

‘YARGI YOLLARI KAPANMIŞ DEĞİL’

Ayrıca bir yerde “Berberoğlu’nun kimi itirazlar üzerine serbest bırakılabileceğinin” mesajını, “Türkiye bir hukuk devleti. Mahkeme bir karar vermiş. Bunun daha hak arama yolları devam edecek. Yargı yolu süreçleri tamamlanmış değil” sözleriyle veren Yıldırım, “Dolayısıyla mahkemenin aldığı kararı beğenmesek de saygı göstermemiz lazım. Sokakta iktidarı şikayet etmek, ana muhalefet partisine yakışan bir tavır değildir” dedi. “Sokakta çözüm aramak en hafifinden sorumsuzluktur” diyen Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin MHP’yi tehdit etmesini de, “Bahçeli’nin açıklamaları gayet sağduyulu, gayet yerindedir. Bir devlet adamı gibi davranmıştır” sözleriyle değerlendirdi.

BAHÇELİ’YE ALKIŞ PROVOKASYONA DİKKAT!

Ayrıca bir soru üzerine Yıldırım, “Provokasyonlar uzak bir ihtimal değildir, sokağa indiğiniz zaman provokasyonlar her zaman beklenebilir. Ancak İçişleri Bakanımız konuyu yakından takip ediyor. Gerekli tedbirleri almış durumda, CHP yöneticileri ile de yakın temaslar sürüyor” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİNİ TEKRARLADI

Erdoğan’ın dün “Yargıyı etkilemeye çalışanlar suç işliyor” sözlerini tekrarlayan Yıldırım, “Hiç kimse, zümre kuruluş görülmekte olan davaları etkileyecek mahiyette bir tutum içine giremez, beyanatta bulunamaz, kaldı ki Kılıçdaroğlu sıradan bir insan değil, anayasa hukuka en fazla saygı göstermesi gereken kendisidir” dedi.

EN SON EKLENENLER