Anlamlı ancak doğru değil

Diyalog Grubu’nun sağlık durumları kritik aşamaya gelen Gülmen ve Özakça için 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, “Bu iki kişinin işe iadeleri şu anda mümkün olmayabilir. Ancak en azından OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun ilk elde Gülmen ve Özakça’nın durumlarını incelemesi karşılığında ölüm orucuna son vermelerini sağlamak pekala mümkün olabilir” diyerek Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’dan randevu talep ettiklerini duyurmalarına Gülmen ve Özakça’nın ailelerinde açıklama geldi.

Kötü sonuçlar doğurabilir

Esra Özakça, sosyal medya hesabı facebook üzerinden Beyza Gülmen ve Sultan Özakça’nın da imzasıyla açıklama yaparak, çağrının iyi niyetli olduğunu ancak teleplerin karşılanması ve direnişin doğru anlaşılması için kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Özakça, “Açıklamalarını okuduğumuzda gösterilen iyi niyet ve çabalarının yanında hem teknik hem içerik olarak Nuriye ve Semih’in yürüttüğü mücadele süreci hakkında bilgi sahibi olmadıklarını, konuyu ele aldıkları yer itibarı ile de sürece yönelik olumsuz sonuçlar doğurabileceğine olan kaygılarımızı ilettik. Açıklamaları ve yürütülebilecek olası görüşmelerin Nuriye ve Semih’in talepleri doğrultusunda ilerlemesi gerektiğini paylaşıp ,açıklamalarını mümkünse bu yönde değiştirmelerini talep ettik” dedi.

Direniş yükseltilmeli

Özakça, kendilerinin de görüşmelerinin olduğunu ve bu yolun bir ay önce tüketildiğini vurgulayarak, “Bu taleplerle yapılacak yeni görüşmeler sürecin 1 ay öncesinde yapılan zaten tüketilmiş bir süreci işletecek acil ve hayati olan durumu yokuşa sürecektir” diyerek, “Artık hayati bir noktaya gelmiş direnişin haklı ve meşru taleplerinin yükseltilmesinin bu direnişe katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz” dedi.

EN SON EKLENENLER