‘İktidar kadını devre dışı bırakmak istiyor’

Siyasi soykırım operasyonları ile birlikte Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partili (DBP) kadın siyasetçiler, milletvekilleri ve birçok kadın belediye eşbaşkanı tutuklandı. HDP eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve Amed Milletvekili Nursel Aydoğan’ın ise vekilliği düşürülürken yine Wan Milletvekili Tuğba Hezer’in de vekilliğinin düşürülmesi gündemde. Kadın siyasetçilere yönelik bu uygulamalar birçok kadın örgütü tarafından ‘kadınların siyaset yapma hakkının elinden alınması ve kadın iradesinin gasp edilmesi’ olarak yorumlandı. HDP Şirnex (Şırnak) Milletvekili Leyla Birlik ise konu ile ilgili, “İktidar kadınları kendisine tehdit olarak görüyor” yorumunu yaptı.

Gazete Şûjin’dan Şehriban Aslan’a konuşan Birlik, kadın mücadelesine ve kadın kazanımlarına yönelik büyük bir baskı olduğunu belirtti bunun nedenini, “Toplumu değiştiren ve dönüştüren kadındır. Fakat iktidar eril zihniyetin eline geçtiğinde kadını devre dışı bırakmak istediği için kadınlara yöneliyor” sözleri ile açıkladı.

Bu politikalar sonuç almadı, almaz

Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesini ve hakkında istenen cezaları, kadın mücadelesinde ısrarcı olmasına bağlayan Birlik, Yüksekdağ’ın HDP içinde önemli bir rolü olduğunu da sözlerine ekledi: “Halkların kardeşliği, farklı etnik kimliklerin HDP’nin altında birleşmesi, çoğulculuğun hepsi Figen’in eşbaşkanlığıyla somutlaştı. Yönelimin asıl sebebi kadının öncülüğüneydi.”

“İktidar kadının varlığını kendisine tehdit olarak algılıyor” diyen Birlik, sözlerine şöyle devam etti: “Yönelimin sebebi kadının iradesini kırmaktır. Bu da devletin çaresizliğini göstermektedir. Katlediyor, teşhir ediyor, işkence ediyor bu da yetmiyor cezaevine atıyor. Devlet bunun çare olmadığını biliyor. Ki bugüne kadar uyguladığı hiçbir politika sonuç almadı ve başarı göstermedi. Kadının bu direngenliği önünde hiçbir güç durmadı, duramaz da.”

AMED

EN SON EKLENENLER