Öldürdükleriyle övündü

Suriye’de özellikle Halep bölgesinde binlerce sivilin katledilmesine neden olan bombardımanı savunan Putin, ‘En gelişmiş silahlarımızı yerleştirdik ve performanslarını seyrettik’ dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 15. kez Direkt Hat programında halktan gelen soruları yanıtladı. Perşembe akşamı stüdyoya giren Putin, Suriye ile ilgili orta vadeli planlarından birinin, Suriye ordusunu güçlendirmek olduğunu söyledi. Putin’e göre, bu sayede Rus askerler bu ülkedeki Rus üslerine geri çekilebilecek. Putin, Suriye ordusunun güçlendirtikten sonra da gerekmesi hâlinde Rusya’nın orduya havadan destek vereceğini söyledi. Suriye’deki silahlı gruplara yönelik operasyonların, Rusya’nın yeni silahlarını denemesine olanak verdiğini belirten Putin, “Oraya en gelişmiş silahlarımızı yerleştirdik ve performanslarını seyrettik. Ordumuz için bu paha biçilemez bir deneyimdi. Ordumuzun savaşa hazırlık durumu yeni bir seviyeye ulaştı” ifadelerini kullandı. Ukrayna ve Kırım savaşı dolayısıyla uygulanan yaptırımlara da işarete den Putin, yaptırımlar nedeniyle Rusya’nın 52 milyar dolar kaybettiğini, Batılı ülkelerinse kendi yaptırımları yüzünden 100 milyar dolardan fazla zarara uğradığını kaydetti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Putin, Kürt meselesinin çok hassas olduğunu ve Kürtlerle bağları geliştirmeye devam edeceklerini belirtti. Rusya’nın Kürtlerle her zaman ilişki halinde olduğunu ve bağları koparmak için bir neden bulunmadığını kaydeden Putin, “Ancak öncelikle sözünü ettiğini ortak sorunu çözmemiz gerekiyor. Bu sorun, terörle mücadele. Kürt milislerin terörle mücadelede önemli bir katkı sunduğunu biliyoruz, bunu daha önce birçok kez söyledim. Kürt birlikler çok etkin” dedi.

MOSKOVA

EN SON EKLENENLER