TJA ‘Kürtaj Hakkı’ kampanyasının imzacısı oldu

TJA, Dünya Kadın Yürüyüşü’nün Avrupa kıtası tarafında başlatılan “Kürtaj Hakkı” kampanyasının imzacısı olurken, 28 Eylül’de Avrupa genelinde yapılacak eylemlere katılım çağrısında bulundu.

Tevgêra Jinên Azad (TJA), Dünya Kadın Yürüyüşü’nün Avrupa kıtası tarafında başlatılan “Kürtaj Hakkı” başlıklı imza kampanyasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. İmzacısı olduğu “Kürtaj Hakkı”nın 2014’te İspanyalı ve 2016’da Polonyalı kadınların örnek mücadelesinden esinlenerek başlatıldığının belirtildiği açıklamada, “Bütün Avrupalı kadınlarla dayanışma içinde; kadın haklarının, kadınların kendi bedenleri üzerindeki kontrol hakkının, bütün Avrupa ülkelerinde kadınların kürtaj ve sağlık hakkının Avrupa’da eşitlik için temel haklar olarak tanınmasını talep ediyoruz” denildi.

Kürtaj hakkı İrlanda ve Malta’da tamamen yasakken, Macaristan ve Polonya’da ciddi şekilde sınırlandırıldığının kaydedildiği açıklamada, “Kürtaj hakkının yasal olduğu birçok ülkede de sınırlamalarla kısıtlanmaktadır. İtalya’da doktorların özel vicdan şartı ile Yunanistan ve Bavyera’da yeterli ve gerekli hastane koşullarının bulunmaması, Fransa’da kürtaj yapılan merkezlerin kapatılması, hastanelerin yeniden yapılandırılması ve yetersiz sağlık çalışanı sayısıyla, bütün ülkelerde gerici, muhafazakar hükümetlerin seçilmesiyle kürtaj bir haktır” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada Kürtaj hakkına ilişkin talepler şöyle sıralandı:

* Kürtaja erişim haktır.

* Kürtaj kişisel bir tercihtir- benim bedenim, benim kararım.

* Kürtaj yapılan merkezlerin ve aile planlama merkezlerinin her yerde herkesin erişebileceği şekilde olabilmesi için finansal kaynaklar tahsis edilmelidir.

* Toplumun tüm kesimlerine hitap eden bilgilendirme kampanyaları yürütülmelidir.

* Tüm kadın ve erkeklere bilerek ve net kararlar verebilmeleri için cinsellik eğitimleri verilmelidir.

* Kürtaj işlemi ve ilgili tüm işlemler konusunda mesleki eğitim tüm sağlık çalışanlarının temel eğitimlerinin parçası olmalıdır.

* Sağlık çalışanları için özel vicdan şartı kaldırılmalıdır.

* Kürtaj için yasal süre sınırlaması Avrupa’nın şu an var olan en ileri standartlarına göre düzenlenmelidir ve devletler kürtajın kriminalize edilmesini tamamen ortadan kaldırmalıdır.”

Açıklamada, Güvenli ve Yasal Kürtaj için Uluslararası Gün olan 28 Eylül’de her ülkenin talep ve kadın haklarına ilişkin Avrupa çapında yapılacak eylemler için çağrıda bulunuldu.

Avrupa “Kürtaj Hakkı” çağrısını imzalayan kurumlar şöyle:

Barış Anneleri Derneği

TMMOB Diyarbakır İKK Kadın

Tüm Büro Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi

TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şubesi

Mardin Kadın Platformu

Diyarbakır Kadın Akademisi

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu- Kuzey Kıbrıs

Eğitim Sen MARDİN Şubesi

Tüm Bel-Sen Mardin Şubesi

SES Mardin Şubesi

TJA -Tevgêra Jinên Azad

EN SON EKLENENLER